Od prvního ledna nemusejí pacienti při návštěvě lékaře a v lékárnách platit třicetikorunový regulační poplatek. Většina lidí ulehčení vítá, zdravotnická zařízení naopak vyčíslují ztráty.

„Vítám to, alespoň zase mohu chodit k doktorovi zadarmo, a nemusím nejdříve doma hledat mince, když mi je blbě a jsem vůbec schopná do ordinace se dobelhat," míní Tereza Kolníková z Teplic.

Vedení nemocnic se shodují, že úroveň péče o pacienty neklesne. Ztráty má pokrýt úhradová vyhláška. Díky ní zdravotnická zařízení získají odškodnění ze státního rozpočtu. „Za výkon vykáží pojišťovně signální kód, za který jim proplatíme třicet korun," ujistil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Regulační poplatky začali lidé platili před 7 lety. Už dříve byl zrušen stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici.

Pacienti tak poté, co současná vláda výběr třicetikorunových regulačních poplatků zrušila, ušetří. Ti, kteří museli nemocnici navštěvovat častěji, třeba i podstatně.

Takzvaný regulační poplatek už se hradí pouze za návštěvu lékařské pohotovostní služby, a to ve výši 90 korun.

V případě, že dojde k následnému přijetí pacienta k hospitalizaci, se poplatek neplatí.

Jeden z pacientů Petr Barvíř komentoval, že je rád, že poplatek už hradit nemusí. „Alespoň mi v peněžence zůstane víc. Jsou jiné peníze, kde by se mělo víc šetřit a ne to brát stále na lidech," soudí.

Některým pacientům je zase jedno, jestli třicet korun vydají, nebo ne. „Klidně třicet korun zaplatím, když je to potřeba, ale vadí mi, že pak slyším, jak si páni poslanci stále přidávají na platech," sdělila svůj názor postarší pacientka.

Regulační poplatky ve zdravotnictví byly zavedeny v roce 2008, údajně proto, aby se zamezilo plýtvání.

Poplatky zůstávaly příjmem nemocnic a také lékařů v ordinacích.(re)