Bylo krátce před 14. hodinou, kdy začínaly v České republice eurovolby. Než se otevřely dveře volební místnosti, stihla vykouřit ještě jednu cigaretu. Okolo ní mezitím poskakovaly dvě malé děti, přičemž jedno z nich v ruce svíralo obálku s volebními lístky.

„Vzala jsem si na to pomocníky,“ poukazovala starší dáma v sukni a kabelkou přes rameno na vnoučata. „Domluvili jsme, že to tam hodíme společně,“ dodala. Paní Miluše přišla včera v Krupce volit mezi prvními. Chodí ke každým volbám, tyhle považuje za nejméně důležité. „Ale i tak jsem přišla,“ dodala v momentě, kdy odbíjely věžní hodiny celou.

V tu chvíli se v teplickém okrese otevřely volební místnosti. „Prvotní nápor byl hned na začátku, pak to ustalo a už to bylo jen v nárazových vlnách,“ sdělila Daniela Klimešová, zapisovatelka komise v jedné třídě na teplickém gymnáziu.

Volby zajímají na Teplicku i mladé lidi, kteří právě překročili hranici dospělosti a mohou tak volit poprvé v životě. K takovým patří například Milan, který včera odvolil v Teplicích. „Volební lístky jsem poctivě přečetl. Doma jsem to konzultoval s rodiči a také jsme se o tom bavili ve škole,“ řekl, když přicházel k volební místnosti. Koho si z pestré nabídky kandidátů vybral, nechtěl konkretizovat. „Je to přeci tajná volba, tak proč bych to měl říkat? Je to má věc,“ dodal hrdě.

Na Teplicku je kromě klasických řada nevšedních volebních místností. V Žalanech se například volí v místní knihovně. V Teplicích je to i v hasičské zbrojnici. Na malých obcích to je většinou na obecních úřadech, větší města k tomu propůjčila školy.

Volební místnosti se otevřou ještě dnes od 8 do 14 hodin. Výsledky budou v neděli po 23. hodině.