Labe konečně začalo klesat, ovšem to nejhorší na Ústečany teprve čeká. Úklid zabahněných a podmáčených domů.

Vzestup hladiny se zastavil asi deset centimetrů před úrovní vyhlášení extrémního nebezpečí (10,72 metrů). Při povodni v roce 2002 hladina Labe dosáhla 11,96 metru. „Hladina klesá nyní velmi pomalu, může proto trvat i deset dní, než se budou moci evakuovaní vrátit zpět do svých domovů," řekl ústecký radní Pavel Dlouhý.

N leté průtokyLabe v Ústí n. L.

jednoletá voda: 1 240
dvouletá voda: 1 650
pětiletá voda: 2 220
desetiletá voda: 2 670
dvacetiletá voda: 3 140
padesátiletá voda: 3 780
stoletá voda voda: 4 290
Rok 2013: 3 706
Rok 2002: 4 700

Údaj označuje průtok vody v metrech krychlových za sekundu.

Zaplavené domy musí nejprve posoudit statici a městské služby musí vyčistit přístupové komunikace k objektům. Evakuováno bylo v Ústí zhruba 3 700 osob.

Prioritou města je obnovení silničního spojení se čtvrtí Střekov. „Už je připraven tým, který vyjede posoudit statiku mostu Dr. Edvarda Beneše, jakmile to bude možné," uvedl Dlouhý. Osobní auta se na most vrátí podle něj zřejmě v pondělí. Po víkendu už zřejmě pojedou znovu trolejbusy.

Energetici už také obnovují dodávky na místa, která odpojili z preventivních důvodů.

Ostrahu opuštěných objektů zajišťuje městská policie ve spolupráci se státní policií. Žádné vážnější incidenty v noci nezaznamenala. Dva muže dopadla v souvislosti s pokusem o krádež nafty. Na pomoc postiženým povodní se připravuje armáda.

Problém s pitnou vodou má v Ústeckém kraji zhruba 2 000 lidí v asi 15 menších obcích. Do těchto lokalit vozí vodu cisterny (na Ústecku například do Malečova). Mimo provoz jsou stále čistírny odpadních vod.