Lidé z panelových domů v bílinské lokalitě Pražské Předměstí přijdou o možnost koukat se na svalovce. Ne všem z dané oblasti se totiž zamlouval záměr města, že by na jedné ze zdejších zelených ploch mohlo vyrůst workoutové hřiště. Proti posilovně pod širým nebem sepsali petici. Obávají se hluku, který by tu narušil dosavadní klid.

PODEPSALO 123 LIDÍ

„Prostor patří k několika málo klidným lokalitám v našem městě a je takřka bez rušivých prvků. Obáváme se, že zde dojde ke zvýšení hluku obzvláště v nočních hodinách, a tím se značně sníží kvalita našeho života,“ píše se v petici, kterou podepsalo 123 lidí.

Petice teď rozdělila obyvatele bílinského sídliště na dva tábory. Diskutuje se o tom, zda má mít takový papír vůbec nějakou rozhodnou váhu. Někteří lidé z okolí prý ani nevědí, že by tu někdo obcházel a ptal se obyvatelů v domech.

O petici nevěděla například paní Zdeňka, která bydlí kousek od uvažované plochy pro workout. „Mě a ani nikoho z našeho paneláku se nikdo neptal,“ uvedla. Podobně na tom je Blanka Kozlerová. „Bydlím v Jiráskově ulici a o žádné petici nic nevím. Sousedé, kterých jsem se ptala, také ne,“ konstatovala.

Znění petice uveřejnilo město na svých stránkách na Facebooku. Jména aktérů z důvody ochrany údajů neuvedlo. Nevystupují ani v diskuzi, která se na sociální síti ohledně zamítavého stanoviska v plánové výstavby hřiště vytvořila.

NECHTE DĚTI U POČÍTAČŮ

Radnice vypsala na umístění nového hřiště s posilovací stolicí anketu, jejíž cílem bylo vybrat vhodnou lokalitu. Poté, co lidé v hlasování vybrali právě místo na sídlišti, vše zhatila petice. Zlomila i lidi na radnici. „Rada města rozhodla ve prospěch stěžovatelů“ řekla místostarostka Zuzana Bařtipánová s tím, že náhradní místo zatím není.

Vše se točí okolo hluku, který by mohl posilování sportovců provázet. „Dříve byly u každého paneláku pískoviště či prolézačky a nikomu to nevadilo. Jen tak dál rodičové, posílejte své děti někam daleko na Kyselku, anebo je raději nechte sedět doma u počítačů,“ zlobí se Monika z Bíliny.

Podle místostarostky Bařtipánové musí sportovci z Pražského Předměstí využívat jiná workoutová hřiště ve městě. „Nejblíže mají dvě posilovny na Kyselce, a to přímo v areálu volnočasové plochy a na osmičce,“ říká místostarostka. Další workoutová hřiště město vybuduje v sídlišti Za Chlumem místo bývalého antukového hřiště a na Teplickém Předměstí v Teplické ulici.