Na případy na hřbitově ve Světci upozornili návštěvníci. Někdo tu vlezl do dvou starých neoznačených hrobek německých občanů a dostal se až k ostatkům zesnulých v šesti rakvích.

Na dalších čtyřech hrobkách pak bylo vidět, že se někdo pokoušel manipulovat s krycími kamennými deskami.

„Zatím nebylo zjištěno, zda pachatel z rakví něco odcizil," uvedl Daniel Vítek z teplické policie. V případě dopadení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na tři léta.

Starostku Světce jsme včera dopoledne na úřadě nezastihli. Na hřbitově při naší návštěvě zrovna nikdo nebyl. Hroby už otevřené nebyly.

Lidské hyeny řádily i v jiných částech Ústeckého kraje. Celkem osmnáct hrobů a hrobek neodolalo řádění zlodějů ani v Trmicích.

Podobně jako na Teplicku rabovali zloději hroby také naÚstecku. I zde tyto případy řeší policie.

Podle mluvčí Valerie Bartošová se čin musel stát někdy v době od 13 hodin od 1. února do 9 hodin 5. února. „Zda pachatel či pachatelé odcizili věci z hrobů, nebylo zatím zjištěno," komentovala to.

Narušení hrobů oznámili jeho majitelé, kteří také prošli hřbitov a zjistili, kolik jich zloději znesvětili. Ponejvíce ovšem řádění zlodějů neušly německé hrobky, nejstarší na zdejším hřbitově, které jsou již v majetku města.

„Je to strašně nepříjemná záležitost," vyjádřila se k případu trmická starostka Jana Oubrechtová. „Nevím, jak to jinak formulovat než říci, že ti, kdo dokážou okrást mrtvé, jsou kruté hyeny."

Hřbitovy se ovšem staly terčem nájezdů zlodějů kovů i v Krásném Březně a na Střekově. Případy prý ovšem, dle vyjádření policie, s trmickým nijak nesouvisí. „V městské části Střekov se zloděj zmocnil celkem 72 kovových rámů s prosklenými dvířky od kolumbárií," popsala policejní mluvčí.

Ty pak zloděj vytrhal z hmoždinek i se šrouby, přičemž zničil troje další dvířka, jež se mu nepovedlo odnést do sběrných surovin.

Kolumbária v minulosti neunikly pozornosti zlodějů ani v Teplicích na hřbitově. V archivu Deníku máme například případ, kdy před pěti lety žena vybrala několik uren. Z nich pak vysypala popel a urny odnesla do sběrny. Zde je poté zajistili policisté.

Na teplický hřbitov, který je nyní ve správě teplického magistrátu, zajíždějí na kontroly strážníci. Frekvence kontrol se zvyšuje vždy v exponované dny dušiček a Vánoc.