„Bez pomoci města ligový hokej v Bílině už dále nezvládneme. Licenci jsme původně kupovali ze svého a dva roky provoz týmu financovali prakticky sami," říkal před zastupiteli vedoucí mužstva Miroslav Kanis.

Nutno podotknout, že hokejový oddíl HC Draci Bílina už od města dostal na zajištění činnosti peníze (2,5 milionu), ale většinu na mládež.

Jenže právě rozdělování peněz klubům a potažmo na podporu mládeže v Bílině bylo předmětem diskuze.

Některým zastupitelům totiž vadí příliš velký rozdíl mezi dotacemi na bílinský hokej a ostatní sporty. Fotbalisté, kteří rovněž mají své jméno v Bílině, dostávají pár stovek tisíc. A nejen oni.

„Když to přepočtu na jednoho člena oddílu, tak Draci dostávají 52 tisíc na hlavu, zatímco třeba cyklisté necelé tři tisíce. Přitom cyklistika je rovněž velmi finančně náročný sport," argumentoval zastupitel Petr Rosenkranz.

Téměř milionová dotace na druholigový hokej v Bílině neprošla sice jen těsně, ale má to zcela jasné dopady. Hokej v Bílině na takto vysoké úrovni v případě dospělých asi skončí. O sportovním dopadu neschválené dotace jsme psali už v sobotním deníku v sekci sportu (a článek je také na webu Deníku). Jen připomeňme, že od nového roku se v zákulisí dokonce mluvilo o tom, že se v Bílině bude hrát i 1. liga (druhá nejvyšší soutěž).

Opak je ale realita. Vše je o penězích a při hlasování bílinští zastupitelé vyslali směrem ke stadionu jasný signál.

A nepomohlo ani loby hejtmana Oldřicha Bubeníčka, který je rovněž členem bílinského zastupitelstva.

Aby navrhovaná dotace prošla, muselo by souhlasit patnáct zastupitelů. Pro návrh jich ale zvedlo ruku pouze čtrnáct.

Pro dospělý bílinský hokej by odchod druholigového A týmu jinam znamenal prakticky konec. V kraji se totiž už krajský přebor nehraje. A co stadion? Sloužit bude dál mládeži. A ta má silnou základnu. Zvláště poté, co sem po zrušení zimáku v lázeňském městě přišli tepličtí hokejisté.

---------------------

Do hokeje jsem dělal 25 let

„Áčko jakéhokoliv týmu je vždy vzorem pro mládež v rámci klubu. Do hokeje jsem dělal 25 let. Pamatuji dobu, kdy na nás pršelo, sněžilo, když jsme připravovali plochu. Pak se led zastřešil (v roce 2001) a prestiž hokeje v Bílině stoupla. Byla by škoda to dále neudržet. Ještě jednu šanci to zkusit jsme jim mohli dát. Bílina si druhou ligu hokeje zaslouží," říká hejtman kraje a zastupitel Bíliny Oldřich Bubeníček.

------------------------