Společnost Glaverbel Czech, která je největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě, připravuje v teplickém závodě Řetenice rozsáhlou expanzi v hodnotě téměř tří miliard korun.
V současné době jsou v provozu v Teplicích již dvě linky na výrobu plochého skla. K výstavbě třetí linky vedla vedení společnosti poptávka po skle. „Třetí výrobní linka na plavené sklo je oceněním role naší společnosti, kterou sehrává ve střední a východní Evropě,“ říká generální ředitel a předseda představenstva Glaverbelu Czech Štěpán Popovič.
Nová linka bude schopna vyrábět nejen čiré sklo, ale i sklo barvené v několika odstínech zelené pro speciální využití v automobilovém průmyslu. Kapacita linky dosáhne až 700 tun skla denně. Zahájení stavebních prací je plánováno na konec letošního roku.
Linka bude světovým unikátem. „Půjde o dosud nejširší linku svého druhu v Evropě,“ říká Petr Mazzolini, výrobní ředitel Glaverbelu Czech.
Budoucí operátoři, kteří budou tuto novou linku v řetenickém závodu obsluhovat, projdou speciálním tréninkem na podobné lince v belgickém Molu, kde má Glaverbel závod na výrobu extra tenkého skla.
V Řetenicích už také vyrostl třetí komín. Má výšku 120 metrů. Celý areál, kde bude nová linka, zabere 83 tisíc metrů čtverečních.