MEKY ŽBERKA VYSTOUPÍ VE 21:15 (SCÉNA U PTAČÍCH SCHODŮ) PROGRAM ZDE

Jestliže se vám tedy zamotá hlavu fakt, že program „Lázeňské“ je mimořádně nabitý – má pro každého něco a doma se možná „poperete“ o to, kam jít a co vynechat – právě Mekyho civilní koncert s kapelou je recept jak vystřízlivět; užít si jasných hitů i dvojjazyčného humoru.

Žbirkův koncert je podobný případ, jako jeho nové DVD. Také na něm se dělí s diváky o svoje lásky, ukazuje jim své londýnské zázemí, bere nás tam – slovy klasika – kam dřív chodil sám. Nebo se slečnami, jistě jich bylo… Ostatně, jedna taková kráska je s ním i na obalu DVD. Kdo to je? Odpověď je snad uvnitř.

Přejet ho auto…

Přejet ho auto na přechodu Abbey Road, kterému slavní Brouci postavili nesmrtelný pomník i na obalu stejnojmenné desky, psal bych teď nejspíš nekrolog. Jenže Miro s mikrofonem zdárně přešel a už do nás hustí – na svém novém DVD „Empatia v obrazoch“ – další informace o Londýně a svých milých Beatles. A já už v prvních vteřinách toho filmu, který na jednotlivé díly porcují videoklipy k hitům ze Žbirkovy desky „Empatia“. Vlastně ke skoro celé desce, je jich tu 11 ze 13ti.

Vcítit se do pocitů

Na Abbey Road byl Meky díky režisérovi filmu Beránkovi, který chtěl mít kousek „z Beatles“ také v Mekyho klipu Empatia. „Ta písnička je o tom, vcítit se do pocitů jiných lidí, a myslím si, že svět bude krásnějším místem, když se nám to bude dařit,“ překládám Žbirkova slova.

„Proto jsem tuto písničku napsal a proto ji – nestydím se přiznat – dost prožívám.“

Poloplacatá čepice, kterou má přitom Meky na hlavě, má zvláštní moc. Z mladých kluků dělá elegány, ze starých dědků dědky ještě starší. Ale Mirovi sluší, jakoby se s ní už narodil. I paní Žbirková s ní musí být spokojená, věřím.

Aha, tak obrázek na přebalu DVD je z klipu Empatia a ta pěkná slečna – ve videu už jí je vidět do tváře – je Magdalena Šalamounová, s níž Meky duet Empatia zpívá. A moře kol je klidné jako ta píseň, na níž se oba tak shodnou. Empatia.

A jak si to DVD pouštím, najednou mě přepadne velká závist. Závidím Mekymu Magdalenu, která s kapelou Photolab tak pěkně zpívá na CD k filmu Lidice…

Ale závidím trochu Žbirkovi i báječného, bodrého, vtipného strýčka Davida, rodáka a obyvatele pěkně starosvětské čtvrti Londýna. Právě s ním, respektive on pro Mekyho vzpomíná na jeho rodiče a divák – možná až užasle – zjistí, že se Mekyho bratr narodil v Londýně. „Tak proč se pak na to Slovensko vraceli?“ napadne možná někoho. To už je ale jiná historie…

Na DVD nemám rád, když je zde namíchaná hudba s dokumentem. Když si nelze pustit „čistý“ koncert či samotné videoklipy bez rušivého povídání. Jenže zde je najednou vše jinak a já pochopil – je to vždy o citlivosti přístupu. Právě na DVD Empatia v obrazoch se Mekymu i autorům podařilo skvěle spojit klipy s „tím mezi nimi“ – často uvedením do děje, prozrazením souvislostí – zkrátka zábavným rozšiřováním divákových obzorů.

„Nebýt filmu Perný den, který natáčeli Beatles právě v těchto místech“ – dělá Meky opět divákům průvodce po pěkném, výrazně melodickém a hudebně až hymnickém podzimním klipu Jesenný deň plný dymu – „jsem pravděpodobně fotbalistou nebo hokejistou,“ přiznává Meky v cihlové uličce, kde vznikla úvodní honička z Perného dne. Je ve svém živlu, ukazuje stopy Brouků ve městě svého života, je nadšený, zapálený… A pak chvilku DVD není výchovné, protože se Miro ohlíží a přiznává, že na film Beatles chodil do kina místo posledních hodin školy. Viděl ho asi třicetkrát.

„Doufám, že to neuvidí můj syn,“ věří zpěvák, který by nerad potomkovi šel špatným příkladem. Ale už se stalo…

Pro následující melancholickou píseň si do klipu vystačil Miro s převážně černobílými snímky, zato má v písničce klidné, konejšící i sláčiky. Příjemný kousek.

Žbirka si ze svého výletu do Londýna a přímořského Brightonu jen máloco nechal pro sebe. Ukázal Holmesovu Pekařskou uličku i byt, kde bydlel Ringo Star, po něm Jimmi Hendrix, pak Paul McCartney a po něm prý i Lennon, Meky je dál ve svém živlu, krásná posedlost Brouky je všudypřítomná. Kapelu s sebou neměl, doprovází ho jen v pár klipech z domova, Leč Magdalenu přizval.

Ale hlavně si s sebou přivezl písničky, kapelou Beatles silně ovlivněné, a přitom s výrazným Žbirkovým rukopisem. Melancholickým Stromem TO končí. Fajn výlet. (dts)