Uvádíme další detaily: V Libereckém kraji nejtragičtější havárie se stala na konci června na hlavní silnici 13 z Liberce na Děčín nedaleko Jítravy na Liberecku. Dodávka se v klesání dostala do protisměru a čelně se srazila s protijedoucí cisternou. Střet nepřežili dva muži jedoucí v dodávce, řidič cisterny byl vážně zraněn.

Psali jsme již několikrát, že smrtelné nehody se stávají většinou mimo obce, protože tam jezdí řidiči daleko rychleji než v obci. „Na 1000 nehod vyšetřovaných Policií ČR mimo obec zahynulo téměř šestkrát víc účastníků silničního provozu než v obci," uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Podobný trend byl i v Ústeckém kraji.

Vedoucí krajské dopravní policie Ústeckého kraje Jiří Ušák uvedl, že počasí se vždy v počtech nehod odrazí. Třeba loni v létě se na nehodovosti projevila tropická vedra.

„Nejtragičtější prázdninová nehoda se stala 23. července u Prunéřova na Chomutovsku, při níž zemřeli tři lidé.

Příčiny trendu snižování počtu nehod vidíme v tom, že se na silnicích pohybují modernější a tím bezpečnější auta," dodal Ušák.

Jan Pechout z BESIP pro Ústecký kraj je spokojen s tím, že loni poklesl počet nehod, které zavinily děti.

Alkohol a drogy

V Libereckém kraji loni ubylo nehod způsobených pod vlivem alkoholu. Policie jich řešila 221, dva lidé při nich zemřeli. U 23 nehod byl ale viník pod vlivem drog, to je téměř dvakrát víc než před rokem. Zemřel při nich jeden člověk.

„Nehody s přítomností návykových látek mívají nadprůměrně závažné následky," upozornil Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Alkohol stál loni v Ústeckém kraji za 332 nehodami, což je meziročně o 13 více.

„To je způsobeno tím, že máme třicetiprocentní pokles nehod, kde byly příčinou ostatní návykové látky," uvedl Ušák. Policie vyšetřovala 22 nehod pod vlivem drog, přičemž došlo k jednomu úmrtí.

Stovky řidičů ujely

V Libereckém kraji loni ujelo od dopravních nehod vyšetřovaných policií 662 řidičů, což je o 87 více než v roce 2014. Došlo ke třem těžkým a 31 lehkým zraněním.

K většině těchto nehod na Liberecku, kdy řidič ujel, došlo v obci stejně i v Ústeckém kraji.

V Ústeckém kraji dokonce počet řidičů, kteří ujeli od nehod, dosáhl 1199 případů, což bylo o 129 více než v roce 2014. Při těchto nehodách došlo k jednomu těžkému a 47 lehkým zraněním.