Walt Disney by o ní možná natočil celovečerní film. V hlubokém sněhu musela urazit pořádný kus cesty. Riziko, že se stane potravou predátorů, bylo značné. Řeč je o toulavé ovci z Hrobu, která si před několika dny udělala výlet na Bouřňák.

Co na sjezdovkách hledala za štěstí, není jasné. Faktem je, že její výprava skončila díky duchapřítomným lyžařům happyendem. Ze spodní části svahu totiž putovala rovnou do jedné z farem v Ústí nad Labem.

„Slyšela jsem hlasité bekání v blízkosti druhé cesty na Slalomáku. Nejprve jsem si myslela, že si někdo dělá legraci, ale naříkalo tam nešťastné zvíře, které bylo očividně dezorientované a zmrzlé z klopýtání v lesích,“ vylíčila spoluzachránkyně ovce Helena Párová z Nového Města v Krušných horách.

SC Bouřňák, 20. ledna
Hory na Teplicku: stovky lyžařů, ovce na svahu a těžká nehoda čtyřkolky

Odchytit zvíře ale nebylo vůbec snadné. „Jako první u ní byla mladá paní a pán. Nehodlali jsme nechat zvíře zahynout. Za velkých útrap jsme ovci z 800 metrů dlouhé sjezdovky stáhli dolů. Jela jsem celou dobu „pluhem“ pozadu a pán a paní ji přidržovali,“ dodala Párová s tím, že se snažila volat o pomoc horskou službu. Podle jejích slov marně.

„Nebyl jsem v práci, měl jsem lavinové cvičení. Co vím, tak kolegové zasahovali u nehody řidiče na čtyřkolce,“ odpověděl jeden ze záchranářů Horské služby Bouřňák.

Náčelníka Horské služby Krušné hory jsme s dotazem zastihli na služební cestě mimo region. „Nic bližšího o události nevím. Pokud nám to situace umožňuje, tak se snažíme v takových případech pomoci minimálně s odchytem zvířete,“ pronesl náčelník Miroslav Güttner.

Zachránci cestou ze svahu ovci zahřívali a masírovali. Nakonec se jim přežvýkavce podařilo dostat do bezpečí. Následně řešili, co s ním. „Ovečky se ujal pan France z Mikulova a s pomocí své známé zkontaktovali člověka z Ústí, který má ovčín,“ dodala Helena Párová.

Ovce se pohybovala na svazích Bouřňáku za plného provozu. Vedení areálu se o ní dozvědělo, až když byla v péči lidí. „Byl jsem na jiné sjezdovce, když mi to řekli. Neměl bych problém ji svést ze svahu. Jsme v přírodě a různá zvířata jako srny či laně se pohybují po areálu poměrně často. Je třeba si dávat pozor,“ uvedl vedoucí SC Bouřňák Pavel Tetřev.

SC Bouřňák
Obleva přišla do hor. Bouřňák i Komárka omezují provoz