Upravené jsou v Krušných horách všechny běžecké stopy, lyžařské školy zatím provoz neomezují, bezvětrné slunečné počasí totiž pocit chladu zmírňuje.

Všechny vleky v provozu jsou v areálu Telnice na Ústecku, kde budou během pátečních pololetních prázdnin děti lyžovat zdarma. "Zaplatí pouze registrační poplatek 20 korun. Vstříc nám vyšel Dopravní podnik města Ústí nad Labem, jenž zajistí pro školáky a studenty středních škol dopravu z centra města ski busem taktéž zdarma," řekl Jindřich Holinger ze střediska.

Lyžaři mohou očekávat slunečné, ale mrazivé počasí. Teploty se ve čtvrtek pohybují v Krušných horách až kolem minus 17 stupňů Celsia, hluboko pod nulou budou také o víkendu. Na Telnici fungují dvě lyžařské školy, ani jedna z nich zatím kvůli mrazu neomezila. "Je sice mráz, ale slunečno a nefouká. Pocitově je tak menší zima než třeba při minus pěti stupních, když vane vítr," popsal Holinger.

Upravené běžecké stopy a všechny vleky v provozu jsou také v areálech Bouřňák, Český Jiřetín, Klíny či Pyšná. Z Litvínova na Mostecku jezdí o víkendu do Krušných hor rekreační autobusová linka. Bez potíží jsou dostupné cesty do hor, uzavřen je pouze úsek z Horní Halže na Chomutovsku k hotelu Nástup. Silnici využívají lyžaři, kteří míří do střediska Klínovec. Použít musí objízdnou trasu.

Mrazivé slunečné počasí vydrží podle Martina Nováka z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ústeckém kraji ještě v pátek. "O víkendu by mohlo být mírně oblačno, v neděli čekáme občasné přeháňky," řekl. Dobrou zprávou je, že rozptylové podmínky jsou na severu Čech zatím dobré a zhoršování znečištění ovzduší Novák neočekává. "Chybí příliv teplého vzduchu, vytvoření několikadenní přízemní inverze je nereálné," zdůraznil.

Nejstudenější noc bude v Ústeckém kraji podle něj zřejmě z noci na pátek a poté z noci na neděli. V horských oblastech se i přes den mohou teploty pohybovat až kolem minus 15 stupňů Celsia. (čtk)