Spory se vedou o užívání pozemků, na nichž na kopci končí většina vleků. Vedení Sport Centra se s jejich majiteli stále nedomluvilo. Řekli to představitelé společnosti, která areál provozuje.

"V případě, že zúčastněné strany budou respektovat zákony a rozhodnutí soudu, tak lyžařská sezona není ohrožena," řekl Jan Benda. S bratrem, bývalým vlivným sociálním demokratem v Ústeckém kraji Petrem Bendou v září vstoupil do obecně prospěšné společnosti Sport Centrum Bouřňák.

Bratři Bendové se tehdy zavázali, že uhradí zhruba sedmimilionový dluh společnosti a postarají se o její finanční stabilizaci. "Nesporné pohledávky jsou vypořádány. Vytvořili jsme i finanční zázemí pro rozjezd nové sezony," uvedl Jan Benda.

Obecně prospěšná společnost je ze zákona neziskovým subjektem. Pokud nějaký zisk vznikne, nesmí být použit ve prospěch zakladatelů, členů jejích orgánů nebo zaměstnanců. Musí být použit na poskytování obecně prospěšných služeb, pro které byla společnost založena. Bratři Bendové do Sport Centra vstoupili prý proto, že jako lyžaři, kteří ho od mládí využívají, chtějí areál zachránit a pozvednout.

Stále nevyřešené však zůstává využívání pozemků, na kterých v horní části areálu končí většina vleků. Majitelem pozemků je společnost Skimmer. "Už jsme byli blízko dohodě, ale potom nám bylo oznámeno, že akcionáři trvají na stejné ceně za pronájem pozemků 800.000 korun bez DPH za sezonu, což je pro nás nepřijatelné," uvedl Petr Benda.

Představitelé Sport Centra mají v rukou soudní rozhodnutí, že nikdo nesmí zasahovat do jejich vlastnických práv k zařízením lyžařského areálu, a bránit tak v jejich provozu. V létě se tak vyjádřil Krajský soud v Ústí nad Labem, který potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Teplicích. "Další předběžné opatření v tomto smyslu na naši žádost v listopadu vydal teplický soud," řekl Jan Benda.

Provozovatelé areálu se nevzdávají dohody s vlastníkem pozemků. "Ovšem ne za dřívějších podmínek," uvedl ředitel Sport Centra Pavel Tetřev. Právě on loni odmítl smlouvu se Skimmerem v původním znění podepsat. Tím začaly problémy, které v minulé sezoně vyvrcholily zablokováním pozemků majitelem.

Tomu jde o zaplacení dluhu na nájemném 400 000 korun ze sezony 2012/13, řekla Iveta Boudišová ze společnosti Skimmer. "Čekáme, že srovnají tento dluh a přijdou se solidním návrhem nové smlouvy. Zatím se tak nestalo, i když potřebují náš pozemek," uvedla. Společnost podle ní za hotel a pozemky na vrcholu Bouřňáku před několika lety zaplatila 15 milionů korun.

"Není pravda, že bychom se Skimmerem nejednali. Jednání probíhala od jara, ale bohužel nevedla ke zdárnému konci," řekl Petr Benda. Sport Centrum se podle něj chce dohodnout na narovnání situace z minulosti a rozumné spolupráci do budoucna. "Cena pronájmu pozemků ale musí být v místě a čase obvyklá. Naším přáním je, aby se na Bouřňáku mohlo lyžovat jako dříve. Myslím, že je to i v zájmu Skimmeru, kterému můžeme přivádět zákazníky pro hotelové a restaurační služby," dodal.

Areál je na nadcházející sezonu připraven, provozovatelé jen čekají, až počasí dovolí spustit sněhová děla. Ceny vleků by měly být stejné jako loni, parkování na hlídaném parkovišti bude zdarma.