„Naše skupina vyrazí z Moldavy naproti skupině historických lyžařů z Holzhau. Setkání je ve sporthotelu (bývalé nádraží Hermsdorf-Rehefeld). Železniční nebo historické obleky jsou vítány, ale nejsou nutností. Buď se půjde pěšky, nebo se bude běžkovat. Záležet bude na počasí,“ řekl za organizátory Tomáš Studnička, výpravčí ŽST Postoloprty a dodal:

„Cesta tam bude tentokrát trochu komplikovanější, ale věřím, že si ji užijeme. Pojedeme přes Most a Teplice, kde nastoupíme do přímého vlaku z Ústí nad Labem na Moldavu, což bude takzvaný Žralok.“ Tato moderní souprava má odjezd z Teplic do hor v 8.43. Zpět z Moldavy pojedou lyžníci v 15.24.

Železniční trať Most – Dubí – Moldava byla vybudována v letech 1871 až 1884. Trať z Moldavy pokračovala dále do Saského Holzhau, Freibergu a Saské Kamenice. Dopravovalo se po ní uhlí, vytěžená ruda, dřevo z Krušných hor a samozřejmě turisté. V roce 1997 byla většina české části trati prohlášena za kulturní památku. Jízda vláčkem po této trati až do Saska není možná, koleje byly totiž po válce vytrhány a minulý režim je nedovolil opět položit.