„Zatímco chrápání je „kosmetický" problém, který obtěžuje zejména okolí pacienta, syndrom spánkové apnoe je problém zdravotní a je třeba ho řešit," řekl MUDr. Jiří Kalhous z ORL Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem.

Co je smysl dnešního Světového dne spánku? (Světový den spánku připadá na pátek před březnovou rovnodenností, a proto se datum jeho konání každým rokem mění, pozn. red.)
18. březen vyhlásila Světová organizace spánkové mediciny (WASM) Světovým dnem spánku. Letošní motto je: Good sleep a reachable dream, tedy volně přeloženo Dobrý spánek je dosažitelným snem. Světový den spánku má za cíl široké veřejnosti připomenout význam spánku pro lidské zdraví a také to, že existuje řada chorob vázaných na spánek, které zdraví ohrožují a je tedy dobré je řešit.

S jakými poruchami se při kontrolách setkáváte nejvíce?
V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem řešíme zejména poruchy dýchání ve spánku, tedy chrápání a syndrom spánkové apnoe. Je to stav kdy ve spánku dochází k uzávěru horních cest dýchacích, pacient přestává dýchat, má dechové pauzy, dochází k poklesu množství kyslíku v krvi, a následně má tzv. probouzecí reakce. Jeho spánek je pak přerušovaný, nekvalitní, bývá unavený, nevyspalý, přes den může mít mikrospánky, které ho mohou ohrožovat v běžném životě, zejména pří řízení auta. Z dlouhodobého hlediska je ohrožen vysokým krevním tlakem, infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou atd..

V jaké chvíli vám člověk zaklepe na dveře ordinace?
Do ordinace přivede pacienty zejména stížnost ložnicového partnera na chrápání a zástavy dechu ve spánku, méně často pak denní spavost a zvýšená únavnost. Dnes už jsou lékaři i laická veřejnost dobře informováni a pacienti přijdou cíleně s tím, že problém chtějí řešit. Takové pacienty vyšetříme a pošleme do spánkové laboratoře. Ta v Masarykově nemocnici funguje už řadu let pod vedením MUDr.Lněničky, který je v oboru poruch dýchání ve spánku předním českým odborníkem. Pokud je diagnostikován syndrom spánkové apnoe, tak je dnes většinou doporučena léčba neinvazivní ventilací, kdy pacient spí s „maskou" a dýchá proti mírnému přetlaku. Jen menší část pacientů podstupuje chirurgické řešení, zejména operaci krčních mandlí, měkkého patra a kořene jazyka. Většinu těchto operací provádíme tzv. radiofrekvenční metodou, která postupně zcela nahradila laser. U dětí to je trochu jinak, tam naopak většinu pacientů operujeme, jen vzácně se léčí neinvazivně.

Poruch spánku je celá řada …
Pacientů s poruchami dýchání ve spánku je velké množství, ale existuje i řada jiných chorob vázaných na spánek. Přibývá například insomnií, tedy nespavosti, která postihuje stále více lidí. To zřejmě souvisí se současným životním stylem, nepravidelným spánkem, stresem atd. Další jsou např. parasomnie (náměsíčnost), syndrom neklidných nohou a další. Těmito poruchami se u nás zabýváme zatím jen okrajově. (kos)