Události kolem narození prvního letošního dítěte v Ústí nad Labem Ústečánka mají pro něj snad šťastný konec.

Miminko původně určené k adopci nakonec zůstane ve své rodině. Ale ta definitivně přišla o finanční dar města, jeho vedení jej již předalo sice později narozené, ale „oficiální“ Ústečance roku 2011.

„První dítě do adopce nejde,“ informoval včera redakci dědeček dítěte Jan Jaroš. „Maminka jen, jako prvorodička za nestandartní situace, byla pravděpodobně v laktační psychoze a nechala si zákonnou dobu na promyšlení osudu miminka,“ vysvětloval situaci.

Dodal, že jeho dcera Veronika žádný souhlas k adopci nepodepsala a ona i on berou přístup porodnice i města jako křivdu a budou se bránit.

Ústecká porodnice prohlásila za prvního občánka Ústí v novém roce Nikolku, kterou její maminka přivedla na svět 1. ledna 2011 v 17.33 hodin.

Po dvou dnech ale ze statistiky Krajské zdravotní společnosti vyplynulo, že skutečně první porod ústeckého dítěte se tu odehrál už v 9.42 hodin. Narodila se rovněž holčička, vážila 3,64 kg a měřila rovných půl metru. Jenže podle nemocnice se jí matka vzdala.

„Z legislativních důvodů jsme dítě tedy uvádět nemohli. Nemělo v té době zákonného zástupce, jméno, nic,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Podle něj to řešili i s právníkem a porodnice Masarykovy nemocnice nijak nepochybila. „Mrzí nás to, ale není naše vina, že se rodina rozhodla ponechat si dítě až několik dnů poté,“ dodal Vondra.

Mezitím už ovšem primátor Ústí Vít Mandík předal mamince „druhého prvního“ dítěte šek na 20 tisíc korun. „První letošní holčičce přejeme hodně zdraví. A také štěstí, které, jak jsme i dnes slyšeli, všechny děti nemají,“ okomentoval to v úterý. Ani teď ale město svůj postoj k Ústečánkovi roku měnit nehodlá.