„No je to paráda. Určitě vytáhneme gril a budeme se slunit na zahradě," nadšeně líčila své plány Kristýna Neumaierová. „Možná nafoukneme i bazének, napustíme ho vodou a budeme se cachtat. Takové počasí na jaře nepamatuji, jen aby nás pak v květnu nepřekvapili zmrzlíci."

Není divu, že hovořila o bazénu, předpovědi jí dávají zapravdu. To ostatně potvrdil meteorolog Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Kočkově. „Očekáváme na víkend teploty až třicet stupňů Celsia. Je sice pravda, že v historii už v dubnu párkrát třicítka padla, nicméně to není obvyklé," řekl Deníku.

Podle Nováka může za mimořádně teplé počasí vpád teplého vzduchu od jihu, ale nelze prý říci, že to bude dlouhodobý trend. Tedy, že léto už je tu a bude trvat do podzimu. Zároveň také varoval před tenčí ozónovou vrstvou, jelikož zjara zrovna prochází ročním minimem a teď je dokonce o zhruba 30 procent tenčí než obvykle.

„To znamená, že lidé by se neměli dlouhodobě vystavovat ostrému slunečnímu záření, týká se to hlavně lidí, kteří jsou na něj citliví ."

Jinými slovy, jestli si naplánujete slunění, vybírejte si kvalitní opalovací krémy se silnějším UV faktorem.

Ještě něco. Teplý jižní vzduch bude poměrně suchý až do neděle. Měnit se to začne od pondělí. To znamená, že také poroste pravděpodobnost dešťových přeháněk a bouřek, nejvíce v úterý.