Gynekologicko porodnické oddělení teplické nemocnice zabezpečuje komplexní péči o ženy v rámci teplického regionu. Za rok se tu narodí více než tisícovka dětí, v poslední době díky umělému oplodnění výrazně přibylo dvojčátek.

Počet operačních porodů se pohybuje kolem 15%. Většina, devadesát procent císařských řezů, se provádí ve spinální anestezii.

Možnost epidurální anestezie mohou rodičky využívat čtyřiadvacet hodin denně a zdarma. Porodnice pořádá kurzy pro rodičky a doprovod včetně prohlídky porodnice a porodních sálů.

Atmosféru dokreslují obrázky na stěnách

V uplynulém roce se oddělení zaměřilo na zlepšení komfortu pro rodičky a novorozence a také na zútulnění nejen jednotlivých pokojů a příjmových prostor, ale i celé chodby, kterým dominují kouzelné a úsměv budící obrázky Hany Feixové. Už nad vchodovými dveřmi je dvojice těch, které budoucí rodiče netrpělivě vyhlížejí – čápů.

Porodnice preferuje fysiologický způsob vedení porodu. Maminky mají možnost rodit odděleně v porodních boxech a otec má samozřejmě k porodu přístup.
Nově byla upravena místnost, v níž ženy tráví první dobu porodní a říkají jí výstižně hekárna. Oddělené jednolůžkové pokoje se sociálním zázemím zvýšily komfort a zajišťují mnohem větší soukromí. V počáteční fázi porodu, která je pro ženu velmi důležitá, tu může být přítomna i osoba jí blízká.

Porodní sál byl zděnými příčkami a posuvnými dveřmi rozdělen na tři samostatné porodní boxy, takže má rodička zajištěn klid i ve druhé době porodní.
Na oddělení jsou, s výjimkou porodu do vody, využívány všechny obvyklé alternativní metody porodu, včetně hydroterapie v průběhu první doby porodní. Rodička si také může vybrat polohu, ve které bude rodit. Nástřih hráze není pravidlem, důležité je včasné přiložení dítěte k prsu.


Z porodnice odchází maminka s miminkem po fyziologickém porodu čtvrtý den, po císařském řezu šestý den.
Pokoje jsou na porodnici dvou až třílůžkové se sociálním zařízením, do provozu byl uveden druhý nadstandardní pokoj s moderní koupelnou, vybavenou sprchovým koutem. Nechybí ani stolek s křesílky pro návštěvníky, lednička a varná konvice. O pobyt na nadstandardních pokojích je velký zájem.

„Připravuje se ještě jeden nadstandardní pokoj pro maminky, které jsou hospitalizovány déle ať už proto, že je jejich miminko pro nízkou porodní hmotnost v inkubátoru, nebo jsou důvodem jejich zdravotní komplikace. Pokoj bude dvoulůžkový, s vlastním sociálním zázemím a maminky tu budou mít klid a veškeré pohodlí,“ informoval primář oddělení Michal Šoltés.

Celá porodnice byla také vybavena novými sendvičovými matracemi.
Změny se projevily i v nabídce služeb.
Rodičky mají nyní možnost odběru pupečníkové krve, mohou si objednat vegetariánskou, makrobiotickou nebo bezlepkovou dietu.
Rozšířeny byly také návštěvní hodiny a maminky, které se ocitly v tíživé životní situaci, mají možnost si o svém problému popovídat s některým ze čtyř kaplanů, kteří se v nemocnici střídají.
Důležitou novinkou je i nedávno otevřený babybox, který je umístěn v boční zdi nemocnice v ulici Bratislavská, jen pár metrů od porodnice. Zde je také na novorozeneckém oddělení s 24hodinovou přítomností sester umístěno signalizační zařízení s alarmem, který na vložení dítěte upozorní.