„Lidi k nám samozřejmě pro školní pomůcky chodí, ale mnohem méně než dříve. Tržby nám berou velké markety. Dřív nás tu bylo pět a měli jsme co dělat, abychom stihli všechny obsloužit. Teď jsem tu sám a nudím se. V podstatě nás v uvozovkách hypermarkety likvidují,“ postěžoval si Miloslav Veselý z papírnictví v Teplicích – Trnovanech.
Řekl, že lidi do marketů chodí pouze kvůli cenám, ale už nemyslí na kvalitu věcí, které kupují. „Mám například sešity levnější než v marketu. Taky k nám chodí lidi se seznamem věcí co mají koupit, ale vlastně ani nevědí co to je. Když k nám přijdou, jsou za chvíli hotoví, protože oni diktují a já jim nosím na stůl. Můžu jim také poradit. To se v marketu nestane,“ uvedl.
Kupuje prý jen ověřené a špičkové zboží, aby se nestalo, že mu ho lidi budou vracet, a také aby dlouho vydrželo.
V marketech si na nezájem zákazníků stěžovat nemůžou. „Naopak, tento rok je neobvyklé, že k nám lidi začali chodit už začátkem srpna. To se normálně nestává. Samozřejmě, že největší nápor přijde až teď, ale i přesto. Máme školní katalog, který přitáhl hodně lidí,“ vysvětlil ředitel Intersparu Jiří Kučera. Klienty prý lákají hlavně na široký sortiment zboží.
„Máme obrovský výběr. Od všeho něco značkového, velmi kvalitního, ale dražšího a také levnější a obyčejnější zboží. Záleží na každém, co si vybere. Také je tu teď velké množství cenových akcí,“ řekl.
Od 1. září tu také každé dítě školního věku, které si zajde na informace, dostane zdarma velkou abecedu omalovánek, ve kterých jsou různé hry, kvízy a na konci kupony se slevami například na zmrzlinu Spar či dětské ponožky.
Jediné, pro co se vám nevyplatí jít do marketu, je kornout pro prvňáčky. Skoro v žádném ho totiž nemají.
V cukrárnách se na školáky také připravují. Kam jinam by totiž maminky vzaly své ratolesti první školní den, než na zmrzlinu. „Určitě přijde víc lidí. Budou hodně chodit děti na zmrzlinové poháry. Tak je to každý rok,“ říká Jana Bezdíčková z cukrárny na Luně.
A jak se k prvnímu školnímu dni staví maminky malých školáčků?
„Když šel můj syn Martin do první třídy, stála mě výbava pro něj 3000 korun. Krásně jsem ho oblékla, vyfotila, dala jsem mu kornout a odpoledne jsme šli do cukrárny. Teď jde do třetí třídy. Znovu ho ke škole vyprovodím, ale nevím kam půjdeme odpoledne. Už je větší, asi spíš bude chtít nějakou hračku. Ale zase to bude stát spousty peněz. Musí mít například boty do tělocvičny, další do družiny a ještě jedny na ven,“ prozradila maminka Andrea Tuháčková.