„Mohou být vyrobena z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Svatovavřinecké,ů upřesňuje Karel Svoboda, obchodník s vínem z Teplic a držitel certifikátu Národní banky vín. Soudí, že letošní víno bude skvělé, ostatně jako už několik předešlých ročníků.
„Od roku 1997 nebyl na víno špatný rok. Klimatické podmínky byly výtečné, ročník 2007 bude moc pěkný,“ těší se. Podle něj se otevírání Svatomartinských vín těší stále větší popularitě.

„Konečně se k nám vrací stará česká tradice, slaví se stejně bujaře, jako třetí čtvrtek v listopadu mladé francouzské Beaulejaus,“ tvrdí Svoboda.
Tradice otevírání Svatomartinských vín sahá do historického období, kdy radní ochutnávkou potvrzovali osvědčené sklepmistry „ve funkci“ a přidělovali jim na další rok oprávnění vyrábět a prodávat víno.
„Byl to zvyk, který přispíval k zachování kvality vinařského cechu,“ potvrzuje Svoboda. podle něj bude letošní Svatomartinské víno opět šťavnaté, barevné a svěží. Červené nejlépe zachutná k tradičním svatomartinským specialitám, jako je pečená husa, plněné kuřátko po vinařsku nebo třeba k pečeným krocaním prsíčkům se slaninou ve švestkové omáčce. Bílé přijde vhod k pravým moravským koláčkům.