Poslanci napříč politickými stranami a z Ústeckého kraje například Josef Tancoš, Jaroslav Foldyna (oba ČSSD) či Ivana Řápková (ODS) totiž schválili novelu zákona o ochraně ovzduší. Ta zrušila pro velké znečišťovatele povinnost odvádět poplatky do státní pokladny, ročně to je zhruba půl miliardy korun.

Peníze se ale budou tahat z kapes obyčejným lidem, kteří si budou chtít zatopit, aby v zimě nezmrzli. Poslanci totiž schválili, že od roku 2016 i ti, co doma topí na tuhá paliva, budou muset provádět každé dva roky revizi.

Jaké jsou tedy novinky? Revize kotlů na tuhá paliva budou moci provádět servisní technici. Ti rozhodnou, zda je kotel vyhovující, musí se na něm provést nějaké opravy, nebo se musí úplně odpojit.

To ale není všechno. Další novinkou je, že v roce 2022 už nebude možné mít doma kotel na tuhá paliva nižší třídy než tři. Fakticky to znamená, že některé domácnosti se zastaralým kotlem čeká výměna kotle. Pořizovací náklady jsou přitom v současnosti zhruba 80 tisíc korun.

Pozitivní má podle Ministerstva životního prostředí být zejména to, že v novém kotli se spálí za rok o čtvrtinu až třetinu uhlí méně, protože tyto kotle mají větší výhřevnost. O polovinu tak mají sníží množství tuhých látek vypouštěných do ovzduší. Investice do nového kotle se lidem vyplatí za zhruba 15 let.

ČSSD nyní chce v Senátu poplatky pro podniky vrátit do hry tak, aby i ony po roce 2016 za špínu z komínů platily.

Změny pro ty, kteří topí tuhými palivy


Od roku 2016 všichni ti, kdo mají kotel a topí na tuhá paliva (například uhlí), budou muset každé dva roky zaplatit za revizi kotle servisnímu technikovi. Ten rozhodne, zda je kotel vyhovující či se musí na něm provést nějaké opravy, nebo se musí úplně odpojit.
Vroce 2022 už nebude možné mít doma kotel na tuhá paliva nižší třídy než tři. Fakticky to znamená, že některé domácnosti se zastaralým kotlem čeká výměna kotle. Pořizovací náklady jsou přitom v současnosti zhruba 80 tisíc korun.
Pozitivní má být zejména to, že v novém kotli se spálí za rok o čtvrtinu až třetinu uhlí méně, protože tyto kotle mají větší výhřevnost. O polovinu tak mají sníží množství tuhých látek vypouštěných do ovzduší. Investice do nového kotle se lidem vyplatí za zhruba 15 let.