Dělnická strana sociální spravedlnosti, která je považovaná za nástupnickou stranu zakázané Dělnické strany, dostane ve čtvrtek prostor v České televizi v Otázkách Václava Moravce speciál.

Volební průzkum, který pro Českou televizi zpracovaly agentury STEM/MARK a SC&C, totiž předvídá Dělníkům volební zisk přes čtyři procenta, a dokonce tak i možnost překonání pětiprocentní hranice a získání míst v zastupitelstvu. Vyhrát volby podle průzkumu mají komunisté.

Nejnovější výsledky veřejného mínění v Ústeckém kraji KSČM připisují 22 procent hlasů. Druhá ČSSD by získala 20,5 procenta, třetí ODS 14,5 procenta a čtvrtí Severočeši.cz 11,5 procenta. Hranici pěti procent by překonala i TOP 09 s 5,4 procenta.

Jak by dopadli volby v Ústeckém kraji.

Politologa Zdeňka Zbořila takové výsledky vůbec nepřekvapují. „Není to jen v Ústeckém kraji. I na jiných místech velké strany, tedy ČSSD a ODS, oproti minulým volbám ztratily třetinu, v tom lepším případě jen čtvrtinu hlasů. Naopak komunisté mají image strany, která se nezdiskreditovala," vysvětluje nejnovější průzkum. „A politické strany každý týden přicházejí s něčím novým. On i ten současný problém s metanolem je vnímám jako jejich vina," dodal.

Průzkumu se zúčastnilo 1070 respondentů, agentury sbíraly data od 20. do 22. září. Tedy po vyhrocení kauz kolem evropských dotací. Kvůli nim na začátku září policie zadržela i tehdejšího sociálnědemokratického náměstka hejtmanky Pavla Koudu a ředitele dotačního úřadu, občanského demokrata Pavla Markvarta.

Pokud by se v té době konaly krajské volby, kromě komunistů by si všechny strany zastoupené v současném krajském zastupitelstvu pohoršily. Vládnoucí ČSSD by přišla o přibližně 10 procentních bodů a její koaliční partner ODS asi o šest bodů.

Jen o procento chybí do vstupu do zastupitelstva DSSS. „Jde o obrovský úspěch dělnické strany a průlom v předvolebních preferencích," tvrdí místopředseda strany Jiří Štěpánek.

Zbořil tvrdí, že tento výsledek Dělníků v Ústeckém kraji je pochopitelný. Podle něho to souvisí se sociálními problémy hlavně ve vyloučených lokalitách, které jsou v regionu velmi velké. „Základnu DSSS tvoří nevýznamná skupina obyvatel především ze středních měst. Když se ale něco stane, ozvou se. Tak k sobě lákají lidi, kteří preferují rychlá řešení," uvedl.

Více než dvě procenta hlasů by podle průzkumu získaly také Národní socialisté levice 21. století, PROkraj!, Občané městu, město občanům, Nespokojení občané!, Strana práv občanů Zemanovci a Strana svobodných občanů.

Ne všichni představitelé těchto stran takovému průzkumu věří. Podle Jiřího Paroubka se i odborníci nemohou shodnout nad metodikou průzkumu. „Stejně tak několik interních průzkumů, které se vztahují k Ústeckému kraji, uvádí zcela jiné výsledky národních socialistů, než jaké prezentuje ČT," uvedl.

„Pokud by tento průzkum odpovídal realitě, byla by to nejen kvůli zisku protifašistické DSSS, ale i díky šanci na obnovení politického kartelu na bázi dohody ČSSD a KSČM s tichou podporou či potenciálních přeběhlíků, velmi špatná zpráva pro budoucnost lidí v Ústeckém kraji. Čas beznaděje a zlodějin by se prodloužil o další 4 roky," dodal.

Jiné výsledky přinesl výzkum agentury Ppm factum pro Český rozhlas, která sbírala data počátkem září. Zde by vyhrála ČSSD s 21,5 procenty hlasů. Druhá by skončila s 16,2 procenta hlasů KSČM, třetí ODS s 15,1 procenta. Do zastupitelstva vy se dostali i Severočeši.cz a TOP 09.