V areálu, který provozuje soukromá společnost, žije přibližně stovka lidí. Část z nich je nemocná a zbavená svéprávnosti. V posledních měsících se ale do areálu stěhují sociálně slabí. Hrobčice o koupi areálu usilují z obav, aby zde nevzniklo ghetto. Konečné slovo ale budou mít obyvatelé obce. Zastupitelé vyhlásili referendum, které se bude konat zároveň s volbami do Evropského parlamentu. "Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby areál obec Hrobčice odkoupila, ale je to pouze jejich rozhodnutí a jejich občanů. Naše obec bohužel nedisponuje takovými finančními prostředky. Přispět na koupi areál si nemůžeme dovolit," sdělila už dříve Deníku Jitka Nová, starostka Měrunic.

Jak s areálem obec případně naloží, není zatím jasné. "Zpracováváme studii, kterou předložíme obyvatelům ještě před konáním referenda. Měla by ukazovat, jaké by byly potřeba investice pro případné přebudování areálu na domov pro seniory nebo byty pro mladé, ale i to, kolik by stála likvidace areálu," vysvětlila už dříve starostka Hrobčic Jana Syslová (nez.). S přebudováním na byty ale mají Měrunice problém. "To by podle nás situaci nevyřešilo. Nikdy neuhlídáte, jací nájemníci se tam nastěhují. Z našeho pohledu by bylo nejlepší přebudovat areál na domov pro seniory," doplnila Nová.

Pokud by Hrobčice areál koupily, řešily by obce další problém. Areál leží v katastru Měrunic, jeho vlastníkem by ale byly sousední Hrobčice. "Řešili bychom to pravděpodobně nějakou formou převodu pozemků. Tím, že bychom se vzdali části svého území, bychom ale přišli o část příjmů v rámci rozpočtového určení daní," vysvětlila Nová. Rozhodnout tak podle ní musí zastupitelstvo.

Domov na kopci v Červeném Újezdu funguje přes dva roky. Přestože pečuje o nemocné, nemá dosud registraci pro poskytování sociálních služeb. Společnost už za to dostala pokutu 250.000 korun, kterou následně potvrdilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Společnost ji ale nezaplatila. V areálu navíc údajně panují nevyhovující podmínky.
Na případu už přes rok pracuje i policie, vyšetřování už dokončila a spis předala k posouzení státnímu zástupci.
Jednatel domova Pavel Fousek všechna nařčení opakovaně odmítl a tvrdí, že se proti němu úřady spikly. "V Ústeckém kraji funguje zločinecká organizace a půjdu podat hromadnou žalobu na všechny, kteří se na tom podíleli," řekl už dříve Fousek s tím, že podá žalobu na stát. "Budu žalovat stát o náhradu veškerých škod, které se pohybují v řádech desítek milionů korun," dodal Fousek. O záměru areál prodat hovoří už několik měsíců. Přednostně ho nabídnul právě okolním obcím.(kos, čtk)