Nové naučné stezky, lepší informační systém. Další přístupné památkové objekty. Radnice v teplickém okrese letos uvolní do podpory cestovního ruchu miliony korun. Neplánovaný výpadek zahraničních hostů způsobený Covidem-19 musí alespoň částečně nahradit domácí návštěvníci.

V Bílině sází na centrum města, které je po rekonstrukci. Chtějí ještě stihnout opravit ochozy radniční věže, ze které se návštěvníkům naskýtá výhled po okolí. „Podpoříme Pohádkový les, který je v poslední době hodně vyhledávanou atrakcí. Vybudujeme v jeho blízkosti další parkovací plochy, neboť stávající kapacitně nestačí,“ sdělila starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Město pod Bořněm chce také podpořit cestovní ruch novým turistickým informačním systémem. Škola Za Chlumem ve spolupráci se Severočeskými doly vybuduje naučnou stezku na Radovesické výsypce. „Do podpory cestovního ruchu investujeme přibližně 3,5 milionu korun,“ dodala čelní představitelka Bíliny.

Teplice už mají jeden z letošních rehabilitačních kroků po koronavirovém „záseku“ života města za sebou. Pro přijíždějící turisty zrušilo vedení města poplatek z pobytu. Zastupitelstvo vstřícný krok schválilo až do konce roku. Chystají se i další lákadla. „Propagaci se zacílením na tuzemský cestovní ruch jsme v radě města už probírali. Finanční rámec ještě ale nemáme. Bavit se o něm budeme v následujících týdnech,“ zmínil náměstek primátora Jiří Štábl. „Určitě bychom rádi cílili na hlavní město, které je necelou hodinu od nás. Věřím ale, že se nám podaří probudit zájem nejen tam,“ podotkl. ⋌…2

Menší města jsou na tom s financemi pro podporu cestovního ruchu hůře. Lákat tak musejí především na tradice. Ale i do těch letos nemile zasáhla koronavirová opatření. Třeba v Oseku neproběhne v srpnu velká pouť, na kterou se sjíždějí lidé ze širokého okolí.

„Snažili jsme se tento výpadek nahradit. Proto na letní soboty plánujeme v prostorách klášterního nádvoří historické řemeslné trhy,“ přiblížil starosta městečka na úpatí Krušných hor Jiří Macháček.

Zásadní bude letošní sezona pro podnikatele v oblasti cestovního ruchu. Podle Tomáše Jarolíma z turistického centra VisitTeplice žádné z odvětví podnikání nezasáhla nedávná pandemie tak jako právě cestovní ruch. „Hotely, restaurace, atrakce, doprava. Prostě vše, co žilo z cestovního ruchu, bylo ze dne na den bez příjmu a bez budoucnosti,“ konstatoval.

I VisitTeplice se proto bude nemalým dílem snažit podílet na podpoře života v teplickém okrese. „Na nachystaných turistických trasách do širšího regionu budou jezdit nové mikrobusy. Konkrétně v Teplicích doplní stávající směry turistického vláčku, který letos navíc rozšiřuje svou trasu o zastávku v botanické zahradě. Hotová je nová turistická aplikace po Teplicích a také komplexní slevová a vstupová karta TepliceCARD,“ zmínil k novinkám Jarolím. Přípravy na letní sezonu stály společnost už stovky tisíc korun.