Teplice

V Teplicích chtějí v příštím roce proinvestovat tři čtvrtě miliardy korun. Vyroste za to nový zimní stadion, přemění se Aquacentrum, do ulic vyjedou hybridní trolejbusy a školní komplex Na Stínadlech dostane nový kabát. Lázeňské město se i přes tyto velké investice nezadluží, protože má úspory z minulých let.

„Celé mé působení v čele města prosazuji, aby se Teplice nedostaly do červených čísel. A bude tomu i nadále. Jsem zastáncem toho, že na všechno se musí nejprve našetřit,“ míní primátor Jaroslav Kubera.

Po odečtení plánované částky na pokrytí vzniklého schodku příštího roku zůstane na úsporách Tepličanům ještě přibližně 300 milionů korun. Třeba na nové venkovní koupaliště, po kterém lidé už dlouho v lázeňském městě volají. Jeho vybudování ale zůstává v plánovaných projektech až pro příští zastupitelstvo, které si obyvatelé Teplic zvolí příští rok na podzim v komunálních volbách.

Bílina

100 milionů minus. S takovým schodkem chtějí kvůli naplánovaným investicím pracovat příští rok v Bílině. Příjmy pro příští rok plánují ve výši 347 milionů korun, celkové výdaje ve výši 452 milionů. Plánované saldo odčerpá zhruba polovinu z dostupných rezerv města.

K největším investičním akcím patří rekonstrukce centrálního náměstí, rekonstrukce ulice 5. května a modernizace objektu s označením Černý kůň na Mírovém náměstí. Podle místostarostky Zuzany Bařtipánové, některé z těchto projektů už běží.

„Průběžně pracujeme na chystané rekonstrukci náměstí, která bude v příštím roce. Oživí se tím celý střed města. Trochu se změní systém parkování,“ konstatovala místostarostka. 

Duchcov

Vyrovnaný rozpočet s částkou přibližně 160 milionů korun na příjmové i výdajové položce si naplánovali na příští rok v Duchcově.

„Dáme peníze do rekonstrukce sítí a povrchů v ulici Polcarova a Komenského, chceme udělat nová místa pro parkování ve městě. Počítáme s obnovou čelní fasády u základní školy A. Sochora,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Další peníze mají jít na vybavení mateřských a základních škol či na obnovu dětských hřišť u rybníka Barbora u ZŠ J. Pešaty.

Krupka

V Krupce budou v prvním kvartále roku pracovat pouze s rozpočtových provizoriem. Zastupitelé čekají na finální podobu státního rozpočtu, teprve poté přijmou pro město svůj vlastní.

Už nyní je ale jasné, že i v tomto městě teplického okresu plánují nemalé investice. Do budoucna je to například rekonstrukce hlavního náměstí a jeho částečné navrácení do historického kontextu.

„Chceme sem vrátit potůček, který tudy dříve protékal,“ uvedl starosta Zdeněk Matouš. Vizualizace už máme, výsledná podoba ještě není konečná, chceme o ní diskutovat,“ podotýká představitel horního města. 

Dubí

Schodkový rozpočet má Dubí. Rozdíl mezi příjmy a výdaji je zhruba 9,5 milionu korun, pokryjí ho ale finanční rezervy města z minulých let. Město investuje v následujícím roce například do chodníků v Dubské ulici, fasády na školní budově v Dubí 1 či do oprav části Drahůnské ulice.

„Většina investic půjde příští rok do naplánovaných oprav školských zařízení,“ konstatoval starosta Dubí Petr Pípal.

Osek

Provětrat pokladnu se v příštím roce chystají i menší města v okrese. Například v Oseku už delší dobu volá po oživení kulturní dům Stropník. S historií města je spjatý už od 18. století a dlouho býval jediným hostincem v Oseku.

„Stropník potřebuje generální výměnu kanalizace, vodoinstalace i elektrorozvodů. Chceme upravit zadní trakt a udělat tam posezení. Jediné dobré na Stropníku jsou okna, která jsme udělali nová před dvěma lety. V sále jsou nutné udělat také úpravy kvůli zlepšení akustiky,“ uvedla osecká starostka Lenka Říhová.

Projekt na rekonstrukci je připravený, plánované výdaje dosáhnou částky 27 milionů korun.