Například Duchcov ale připravuje novou vyhlášku, jež by měla být hodně podobná té původní. „Zaktualizujeme ji tak, aby vyhovovala požadavkům ministerských úředníků a aby i nadále byla účinným nástrojem pro zajištění pořádku a čistoty v ulicích,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera a dodal: „Kdo chce mít čisté ulice, nezdevastované parky a hřiště, tak musí nevhodné chování lidí nějak regulovat.“

Zůstat v ní má zákaz přinášet na chodníky a na zeleň různé sedací soupravy, židle, udírny či grily. Dotýkat se bude i problematického sezení mimo lavičky.

„Sezení bude zakázáno na stavebních částech, předmětech a zařízeních, které k tomu účelu nejsou určeny tedy různé zídky, palisády apod.,“ plánuje starosta Šimbera. Původně Duchcov uvažoval, že se bude o vyhlášku soudit.

„Lze předpokládat, že další soudy by vycházely z rozhodnutí Ústavního soudu a byla by to předem prohraná bitva. Raději půjdeme cestou nové vyhlášky. Schvalovat bychom ji měli na únorovém zastupitelstvu,“ pronesl starosta.

Duchcov přijal „lavičkovou“ vyhlášku v roce 2015. Za tu dobu strážníci řešili skoro 600 porušení této normy. Většinou hříšníci odešli s domluvou, malá část z nich dostala pokutu. Některé případy skončily na přestupkové komisi.

„Vyhláška nebyla od věci. Napomohla k větší bezpečnosti a pořádku v ulicích,“ sdělil velitel Městské policie Duchcov Josef Hulín.

Duchcovští zastupitelé ji na popud ministerstva zrušili před několika týdny. Podobně se zachovala i Krupka. „Lavičková“ vyhláška tam byla zrušena v září. Momentálně tamější radnice žádá ministerstvo o metodickou pomoc, jak nově a jinak problematiku zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku a estetického vzhledu města řešit.

Rušení „lavičkových“ vyhlášek odstartovalo rozhodnutí Ústavního soudu pro normy Litvínova a Varnsdorfu. Návrh podala ombudsmanka Anna Šabatová. Sezení podle soudu samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.

„Sice může být takzvaným předpolím pro páchání přestupku, ale není to výlučná činnost, čímž se ztrácí míra společenské škodlivosti, která by mohla legitimizovat povýšení přípravného jednání na dokonaný přestupek,“ uvedl již dříve soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.