Výzkum časopisu Ekonom hodnotí celkem 50 kritérií, polovina z nich se vztahuje k podnikatelskému prostředí, druhá polovina k přístupu veřejné správy. Lovosice se ve všech čtyřech předchozích ročnících pohybovaly spíše ve druhé polovině a loni byly až 14. ze 16, letos se ale posunuly na čelo. Mohla jim k tomu pomoci i upravená metodika. "Přibylo víc kritérií hodnotících přístup radnice," řekl při vyhlašování Petr Korbel z Ekonomu. Celostátní srovnání bude známé až v dalších týdnech, vloni v něm nejlepší město Ústeckého kraje skončilo až 36.

Dvě města za Lovosicemi naopak v anketě bodují už tradičně. Žatci k druhému místu pomohli vstřícní úředníci a rozsah jejich úředních hodin, Teplice zase získaly hodně bodů za výdaje na veřejnou dopravu, dostupnost pozemků pro podnikání a také za vynikající dopravní dostupnost. Výzkum se opírá o statistická data i o otázky kladené přímo samosprávám a podnikatelům. Na chvostu naopak už poněkolikáté za sebou skončila Bílina, letos poslední.
Jen o málo lépe se podle Ekonomu podniká v krajském Ústí nad Labem, kde se za poslední roky výrazně zhoršily makroekonomické ukazatele. I když jde o stotisícové krajské město, tak má míru nezaměstnanosti dokonce vyšší než průměr celého regionu.

Hlavně pravicoví starostové si v debatě postěžovali na fungování státního aparátu. "S nadsázkou říkám, že největší brzdou rozvoje v kraji je hasičský sbor. Všechno mají firmy hotové rychle, ale pak se zaseknou na rok, rok a půl na hasičích. Soukromá sféra s tím válčit nemůže, my jako obec snad ano," prohlásil podbořanský starosta Podbořan Radek Reindl. A přisadil si i jeho kolega Jaroslav Kubera (oba ODS). "Já vyjmenuju i další: památkáři, žabičkáři, archeologové, ale ten úplně největší je český stát," dodal. Ideální recept na dobré podnikatelské prostředí je podle něj v maximálním zeštíhlení města. (čtk)