Historicky tu semafory nechal instalovat provozovatel sousedního areálu, aby mohl snadněji vyjíždět na hlavní silnici. Dnes tu sídlí v nájmu sklad stavebnin, který s tím nemá nic společného. Lidé ale nadávají, že se tu tvoří dlouhé fronty aut. Vedení města to řeší. „Semafor bohužel není ve vlastnictví města Bíliny, které ani nezajišťuje provoz světelné signalizace. Již delší dobu řešíme převedení světelné signalizace do svého vlastnictví. Bohužel z důvodu úmrtí a dědického řízení toto nebylo ještě dotaženo do konce,“ uvedla starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Zdroj: DeníkPodle ní je převod na město jednou z priorit v této lokalitě. „Město Bílina nyní jedná s relevantními orgány o tom, jaké kroky může učinit pro zvýšení plynulosti dopravy po případném převzetí semaforu,“ řekla.

Běží dědické řízení, jakmile domnělá majitelka bude moci doložit (buď rozhodnutím soudu, usnesením o dědictví či jinou listinou) důkaz o vlastnictví semaforu, připraví město hned smlouvu o bezúplatném převodu a po odsouhlasení zastupitelstvem bude signalizační zařízení převedeno do majetku města.

Město Bílina. Ilustrační foto
V Bílině se platí parkovné přes mobil. Automaty na mince ale zůstávají

Semafory řídí dopravu na silnici I/13 z Teplic do Mostu. Světelnou křižovatku před dvaceti lety vybudoval tehdejší majitel areálu u hlavní silnice kvůli bezpečnému vjezdu a výjezdu. K následnému převodu na město, který tehdy schválili zastupitelé, už ale nedošlo. Před semafory se teď o pracovních dnech od rána tvoří fronty aut. Bylo tomu i dříve, ale teď byl na nějaký čas semafor vypnutý. Řidiči si zvykli na průjezd.

Teď, když opět semafory fungují, nadávají. „Jezdím přes Bílinu často. Stává se, že je zasekaná. A právě na této křižovatce se někdy dlouho čeká,“ sdělil řidič Václav Holík. Od letošního jara je světelná křižovatka zase na „červenou“ a „zelenou“, tvoří se fronty.

Koupaliště v Bílině. Ilustrační foto.
Barbora už nebude za padesát. Podraží také koupaliště v Bílině

„My jako město Bílina, ani jako městský úřad Bílina, v tomto nijak vlastně v tuto chvíli nefigurujeme. Je to na vlastníkovi. Nemáme jakoukoli kompetenci k tomu někomu říkat, co a jak má dělat,“ uvedla starostka Bařtipánová na toto téma v Českém rozhlasu. Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková tam upřesnila, že vlastník nemůže rozhodovat o tom, zda semafor poběží, nebo ne. Určitou roli v tom hraje právě Krajský úřad.

„Úřad rozhoduje o době a umístění semaforu. Už ale nerozhoduje o podobě signálního plánu – ten se může v průběhu času měnit podle různých podmínek a místní situace,“ zmínila v rozhlasu. Rozjeté jednání o převodu semaforů do majetku města teď pozastavilo úmrtí majitele semaforů. Čeká se na výsledek dědického řízení.

Jde o frekventovanou křižovatku na průtahu městem. Jeden z předchozích starostů Josef Horáček tu plánoval kruhový objezd. Teď je zde v plánu změna dopravního řešení v souvislosti s plánovaným tunelem pod Bílinou. To je ale hudba budoucnosti.