Pouť se koná v Oseku od nepaměti. Datum konání té první se ale zjistit nepodařilo. V roce 1996 město Osek zahájilo tradici pouti s historickým tržištěm v klášterním nádvoří. Když před několika lety návštěvníky pouti město počítalo, zjistilo, že v průběhu dvou dnů se do Oseka přijelo bavit na 30 tisíc lidí. Pokud bude přát počasí, a letos tomu vše nasvědčuje, může jich být i víc.

Náklady: 400 tisíc

„Návštěvníkům slavností opět nabídneme pestrý program. Nebude chybět slavnostní průvod městem, na historickém tržišti kromě řemeslníků budou účinkovat pouliční a loutková divadla, chybět tu nebude ani provazochodkyně, mistr kat, kejklíři nebo akrobati na volném laně.

Na sobotní odpoledne je připraven pro milovníky vážné hudby koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie, určitě byste neměli vynechat ani okresní výstavu chovatelů," uvedla jako malou programovou ochutnávku starostka Oseka Lenka Říhová.

Celkové náklady na slavnosti se pohybují kolem 400 tisíc korun. Město je letos hradí pouze ze svého rozpočtu, několik firem, které s městem spolupracují, finančně přispělo menší částkou. Na pouť se naplatí žádné vstupné a město z ní nemá v podstatě žádný finanční zisk. Tím hlavním přínosem je podle starostky zviditelnit město a připravit dvoudenní kulturní a společenskou akci, na které se mohou lidé sejít, dobře se bavit a zase se do Oseka rádi vracet.

„Letos máme navíc oslavy spojené s výročím 100 let povýšení Oseka na město. Máme řadu upomínkových předmětů a také CD z dubnových oslav, které si budou moci zájemci koupit v našem stánku na památku," dodala starostka Lenka Říhová.

Místo k setkání

Osecké slavnosti jsou nejen jednou z největších akcí léta v regionu, ale i ideálním místem k setkání. Petra Dvořáková na ně jezdí s manželem každý rok. „Máme tu v Teplicích dceru s rodinou, takže si slavnosti užíváme i s vnoučaty. Já mám nejraději historické tržiště, děti se zase vyřádí na atrakcích a nikdy nevynecháme ani výstavu chovatelů. Zakrslý králík Karel, kterého mají už rok jako domácího mazlíčka, je právě odtud. Letos tu mám i bratra s vnukem z Kanady, tak pojede s námi. Takovouhle pouť tam určitě nemají," směje se paní Petra.

Milovníci mašinek nevynechají ani DDM Deštník. V oseckém domě dětí a mládeže totiž vystaví Klub železničních modelářů Moldaváček velké modelové kolejiště a modely železničních vozidel.

Dobře se bavte!

Samozřejmostí jsou pouťové atrakce pro malé i velké návštěvníky. Celé pouťové prostranství bude zaplněné nejrůznějšími kolotoči, houpačkami, střelnicemi, strašidelnými hrady a pohyblivými „monstry", která prověří, jak dobrý žaludek máte…

Užijte si slavnosti a pouť v Oseku, setkejte se s přáteli a dobře se bavte.

Program Osecké pouti:

Slavnostní průvod

Vyjde v sobotu 9.30 hodin od budovy Základní školy v Hrdlovské ulici. Hudebníci ZUŠ Litvínov doprovodí Mažoretky DDM Osek a Duchcov.

Historický řemeslný trh

z počátku 20. století se otevírá na nádvoří cisterciáckého kláštera v sobotu od 10.00 hodin do 18.00 hodin a v neděli od 9.00 do 17.00 hodin.

Uvidíte představení pouličních a loutkových divadel, historické hudby, akrobacii na volném laně, mistra kata, kejklíře a další.

Účinkují: STOLART s.r.o., Divadlo na cestě, historická hudba Gnomus, Regius Band, Divadlo Emilion a provazochodkyně Kristýna Vlčková.

V prostorách Informačního turistického centra Osek je ke zhlédnutí

stálá výstava historické kuchyně a v galerii výstava MARTIN TOMÁŠEK obrazy, sochy, reliéfy.

Koncert

V sobotu od 14.00 hodin se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie Koncert in C moll pro 2 cembala a orchestr J. S. Bacha.

Kolotoče

Po oba dva dny jsou pro vás připraveny kolotoče, houpačky, autíčka, střelnice, motokáry, občerstvení a jarmareční stánky na „pouťovém prostranství" na hlavní silnici již od náměstí a na silnici od kláštera k Domu dětí a mládeže. V sobotu ve 22.00 hodin bude tradiční OHŇOSTROJ.

Okresní výstava

chovatelů

Výstavu domácího zvířectva, bohatou tombolu, ve které můžete vyhrát nového domácího mazlíčka a občerstvení najdete v zahradním areálu výstaviště Českého svazu chovatelů ( proti lunaparku ).

Výstava železničních modelů

pořádaná Klubem železničních modelářů MOLDAVÁČEK se koná v tělocvičně Domu dětí a mládeže v Dolnonádražní ulici . Prohlédnete si velké modelové kolejiště a modely železničních vozidel..

Mše svatá

v kostele Nanebevzetí Panny Marie

se koná v sobotu v 16.00 hodin. Při mši bude provedena Missa in G od J. B. Schiedermayera. V neděli začne slavnostní bohoslužby v 10.00 hod., při níž bude provedena mše Missa brevis in G od W. A. Mozarta.

Hlavním celebrantem bude emeritní biskup gliwický Mons. Jan Wieczorek a koncelebrant P. ThDr. Gabriel Rijad Mulamuhič, O. Cr., PhD. duchovní oblátů kláštera Osek a přítomní kněží. Zpívá Smíšený pěvecký sbor P. Cypriána Lelka z Dolního Benešova za doprovodu orchestru členů filharmonie, žáků Janáčkovy konzervatoře Ostrava a ZUŠ Hlučín. Dirigent MgA. Jonáš Harman.

Tichá adorance a Svátostné požehnání pro všechny účastníky poutě proběhnou v neděli ve 14.00 hodin.