Volné pozemky zeleně ve svahu k návrší Letná v Rooseveltově ulici v Teplicích by mohly z části zaplnit domy, jak tomu bylo v minulosti. Architekti už v minulém roce předložili zastupitelstvu návrh na oživení přilehlého Lázeňského náměstí, teď dostalo vedení města od soukromníků nabídku na odkoupení městských okolních volných ploch v ulici. Podle opozice ale chybí regulační plán, který by celkový vzhled místa do budoucna vymezoval.

Vizualizace úpravy Lázeňského náměstí v Teplicích.
VIZUALIZACE: Z pustého parku by mohlo být zase Lázeňské náměstí

Vedení města se shoduje s opozicí, že vzhled Rooseveltovy ulice je třeba do budoucna řešit. Je to vedle Zámecké zahrady, nedaleko centra a na okraji lázeňské části. Aktuální nabídky od čtyř zájemců o pozemky ale zatím na posledním jednání zastupitelů neprošly. „Nejdřív musíme v této oblasti města zlegalizovat některé nesrovnalosti z minulosti. Například komunikace u Sadových lázní není zanesená v katastru nemovitostí. Proto je potřeba ji geometricky zaměřit, protože dosud není katastrálně oddělena,“ připomněl primátor Hynek Hanza.

Zájem o oživení lokality ze strany soukromníků radnici těší. I podle primátora to ale musí mít určité hranice. „Rádi bychom měli urbanistickou či územní studii nebo jakýkoli jiný materiál, který bude limitovat, co s tímto územím pak může soukromý vlastník dělat dál,“ uvedl Hanza. S tím souhlasí i opoziční zastupitel Zdeněk Bergman.

Takto by mohly vypadat Hadí lázně
Takto by mohly vypadat Hadí lázně

Jako nástroj, který by vymezoval, jak by si město mohlo pohlídat rozvoj tohoto vzácného území, zmínil regulační plán. „Může vymezit to, jaká zástavba tam může být povolena. Jestli to má být historizující architektura, jestli má ctít uliční čáru, může stanovit i výšku budov či typ střechy,“ dodal.

Největší zájem je o území mezi Sadovými lázněmi a penzionem U Kozičky. O tyto pozemky usiluje JTH Holding podnikatele Jaroslava Třešňáka. Kdysi zastavěná místa by chtěl developer pod dohledem architektů využít k nové lázeňské zástavbě. Předložil proto studii nového domu, který by měl být v historickém stylu hotelu Zlatá loď, jenž zde kdysi stával. „Chceme spolupracovat na celkovém oživení této části města. A to v kontextu s tím, co zde plánuje město v rámci regenerace Lázeňského náměstí,“ sdělil Třešňák.

Ilustrační foto.
U Krupky vyletělo auto ze silnice, skončilo na střeše. Několik lidí se zranilo

Přímo u Sadových lázní chce společnost Lázně Teplice koupit pozemky, na kterých je i silnice vedoucí za budovu. Dalším zájemcem je firma TPA Invest, která chce koupit zhruba polovinu pozemků, o které má zájem JTH Holding, aby tam mohla postavit bytový dům. O část pozemků vedle penzionu U Kozičky usiluje firma Apifera. Chce penzion dál rozšířit.