Mnohým z pacientů, kteří se v minulých týdnech otrávili po požití metanolu, nejspíše zachránil život léčebný přípravek z Ústí. Ovšem 22 už nešlo pomoci a zemřeli. Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra řekl, že lékárna v Masarykově nemocnici je největším výrobcem léčebného přípravku na otravu, takzvaného antidota pro etanolové infuze.

„Jedná se o infuzní roztok, směs glukózy a etanolu, který je využívání při klasické léčbě. Běžně ho dodáváme do mnoha nemocnic v Česku. V minulých dnech byl o tento léčebný přípravek velký zájem, řada nemocnic se kvůli otravám předzásobila," uvedl Vondra. V minulých dnech šel preparát třeba do Zlína, Karlových Varů, či mnoha středočeských nemocnic. „Ne všechny potřebné léky se vyrábí průmyslově. Podobné roztoky připravují lékárníci i v řadě dalších nemocničních lékáren," doplnila vedoucí lékárny Olga Mučicová.

Klasická léčba etanolem je také účinná, mnoha pacientům zachránila život. Je podle odborníků jen náročnější na sledování pacienta, u kterého se musí udržovat určitá hladina alkoholu v krvi. Je mnohem levnější než nyní známý lék fomepizol  „Půl litru tohoto infuzního roztoku stojí podle vyráběného množství od cca 150 do 400 korun," uvedl Vondra. Fomepizol je nesrovnatelně dražší. Léčba jednoho pacienta s jeho pomocí vychází až na 200 tisíc korun.

Fomepizol není oficiálním lékem. ČR dostala na jeho dodávku nabídku z Norska. Nějakou dobu trvalo, než ho bylo možné použít. Několika pacientům již pomohl.

„Je to věc, která se jako rozvojová objevila v této době," uvedl při jeho uvedení ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Lék do Česka přivezl norský toxikolog Erik Hovda, který je jedním z nejuznávanějších odborníků na léčbu otrav metanolem. V Norsku se podobná událost před několika lety stala také. Školil i lékaře z Ústí. „Minulý týden byla primářka emergency Jana Bednářová na semináři v toxikologickém ústavu, kde přednášel," uvedl Vondra. Po svém návratu pak proškolila ostatní lékaře.

Nemocnice  je na případnou otravu připravena, zatím žádnou nezaznamenala. Laboratoře umí otravu prokázat. Lékaři by pak zahájili léčbu etanolem. V případě akutní situace je nemocnice během krátké doby z Prahy schopna dovézt i fomepizol.

Kdo ho odebírá

Léčebný přípravek na otravu metanolem odebírá z Ústí nad Labem mnoho nemocnic v Česku, buď hotová nebo složky pro jeho přípravu. Během uplynulých dní se kvůli kauze metanol zájem mnohonásobně zvýšil. Přípravek odešel například do nemocnice ve Zlíně, Karlových Varech a do Středních Čech.

Autor: Vít Lukáš