V místech vydatného deště lze podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) čekat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, zatopení níže položených míst a podemletí silnic.

Povodňový stupeň

V noci na středu by se mohly zvednout hladiny některých toků na povodňový stupeň. V pondělí 17. srpna vydanou výstrahu budou meteorologové upřesňovat.

V pondělí a v noci na úterý naprší na jihozápadě Moravy, na Českomoravské vrchovině a v Čechách mimo severovýchodu většinou 20 až 60 litrů vody na metr čtvereční za 24 hodin. V případné bouřce může déšť zesílit a část úhrnu pak může ojediněle spadnout i za kratší dobu. Na západě a jihozápadě Čech začne během noci na úterý déšť slábnout, uvedl ČHMÚ ve výstraze, kterou obdržela redakce.

V úterý a v noci na středu opět místy naprší 20 až 60 litrů na metr čtvereční za 24 hodin, při bouřkách ojediněle i za kratší dobu. Oblast nejvydatnějších srážek se posune směrem k severovýchodu.

Rada Deníku:
Jak se chovat při bouřce?
Rozhodně se nevyplácí zůstávat, schovávat se nebo jít či běžet po holých pláních a na kopcích. Vyhýbejte se také stromům Za každou cenu by se měl člověk držet co nejníže. Není dobré se koupat v rybníku.

Výstraha i pro Ústecký kraj

Výstraha na vysoký stupeň nebezpečí intenzivních dešťů platí od pondělních 14:00 do středečního rána pro Prahu, Středočeský, Pardubický, Liberecký, Ústecký a Jihomoravský kraj a Vysočinu. Pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj vydali meteorologové výstrahu s nižším stupněm nebezpečí ohraničenou pondělními 11:00 a úterním polednem.

Intenzivní deště vystřídají týdny, kdy v Česku nepršelo vůbec. Kvůli vedrům a suchu proto na řadě míst vznikaly požáry, před kterými meteorogové varovali. Dnešní výstrahou před intenzivními dešti nahradili tu před nebezpečím požárů a silných bouřek.

Nedělní bouřka na Teplicku

Po úmorných vedrech, na které jsme už nadávali, se v neděli večer prohnala Teplickem bouřka. A i když přinesla trochu vláhy, nesetkalo se ochlazení s kladným ohlasem. Bouřka měla totiž ničivý charakter.
Hasiči do knihy výjezdů zapsali desítku událostí. Většinou k likvidaci stromů a popadaných větví, které překážely na silnicích. Jako například v Horské ulici v Duchcově, nebo v Křemýži či Modlanech.
„Jeli jsme zrovna ze zahrady, když nás zastihl silný liják. Stěrače to ani nepobíraly, takže jsme zastavili a počkali až to trochu přejde. Trvalo to deset minut. Hromy, blesky. Ale nic se nám nestalo, větve létaly okolo nás," popsal svůj zážitek Milan Jarák.