Střed Teplic asi přijde o svoji meteostanici. Na výzvu meteorologů na pronájem pozemku a zaznamenávání denních teplot či srážek se totiž nikdo nepřihlásil. Rýsuje se proto přestěhování stanice na letiště Kudlich u teplického sídliště Nová Ves.

SNAHA NEVEDLA K NIČEMU

„Snažili jsme se, objížděli jsme lokality, vydávali inzeráty, oslovovali jsme spolky. Žádné vhodné místo s provozovatelem jsme ale nenašli,“ uvedla vedoucí Oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Dáša Richterová.

Zájem projevilo pouze letiště, kam se meteostanice s největší pravděpodobností přesune. Problémem nového místa na okraji Teplic je však rozdíl v nadmořské výšce. Letiště leží zhruba o sto metrů výše než současný pozemek v severovýchodní části Teplic.

„Navíc je tam trochu jiné počasí než na stávající stanici,“ vysvětlil amatérský meteorolog Roman Havlíček, který spolupracuje s ČHMÚ. Jeho kolega Jan Pícha ze Střelné v Košťanech upozornil také na složitější návaznost dat. „Přestěhováním se vytratí více než stoletá kontinuita měření,“ řekl Pícha.

Odborníci na počasí nabízeli za umístění meteostanice a měření finanční odměnu. Ale ani 20 tisíc korun ročně nikoho nenalákalo. Faktem je, že mít stanici na své zahradě není jen tak. „Pozemek je potřeba mít oplocený s možností připojení k elektřině. Nevhodná jsou místa uvnitř bloků budov a u vysokých domů nebo v lokalitě s větší výškou a hustotou stromů,“ dodal Havlíček.

BEZ ČLOVĚKA TO NEJDE

Nynější umístění stanice už není pro objektivní měření vyhovující. „Vzhledem k úpravám v okolí stanice přestává být pozemek pro pozorování vhodný,“ řekl už dříve Havlíček.

Řada měření sice probíhá automaticky, některé jevy však musí zaznamenávat člověk. „V zimě je to v 7 hodin ráno měření nově spadlého sněhu a celkové sněhové pokrývky, jinak je to například délka a průběh srážek nebo délka trvání mlhy a dohlednost,“ pronesl Havlíček.

Na práci pozorovatele se hodí například důchodci nebo lidé, kteří vykonávají pracovní činnost z domova.

Podle ČHMÚ je stěhování meteostanice k letišti téměř jisté. „Máme tam záruku pozorovatelů i desítek let provozu. Kdyby se však objevil zájemce z vhodnější části Teplic, mohli bychom s ním ještě jednat,“ doplnila Dáša Richterová.