„Zájem o účast na našich sympoziích mají mladí výtvarníci z různých koutů světa a hlasí se jich stále víc, takže jsme museli vybírat. Museli jsme také přidat ještě dva pracovní stoly, aby se nám jich sem dvanáct vešlo,“ má radost z toho, že se tradice úspěšně rozvíjí, doc. ak. sochař Pavel Jarkovský, vedoucí ateliéru Design keramiky, fakulty umění a designu UJEP.

Tématem je mísa

Tématem sympozia je tentokrát mísa. Každý účastník sympozia musí navrhnout a vyrobit tři tvary mís v bílém i v dekorovaném provedení. Invencii a fantazii se meze nekladou, takže si mohou studenti sami zvolit hladký nebo plastický tvar. „Tvary mohou být lité do forem, které si každý z účastníků přivezl, stavěné nebo točené z volné ruky. K dispozici mají hrnčířský kruh s levým i pravým chodem. Je zajímavé, že studenti z Japonska, kteří upřednostňují tvorbu z volné ruky, točí na kruhu na druhou stranu,“ upozornil nás na jeden z rozdílů v tvorbě účastníků sympozia profesor Jarkovský.

Technika je libovolná

Jediným limitem je, že mísa po výpalu nesmí být vyšší než 30 cm. K dekorování mohou účastníci sympozia použít jakoukoliv techniku.

Studenti začali pracovat ve středu a už ve čtvrtek, když jsme se za nimi jeli podívat bylo vidět, že se z nich rychle stává dobrá parta. „Studenti tu navazují kontakty, což je pro jejich další život nesmírně důležité. Takovou výhodu jsme v jejich letech bohužel neměli. Jezdí k nám rádi, mají ubytování zdarma a k dispozici všechny výrobní prostředky, zařízení i dekorační pomůcky, které k tvorbě potřebují. Bez podpory starosty Dubí Petra Pípala a generálního ředitele Českého porcelánu Vladimíra Feixe, bychom sympozium uspořádat nemohli,“ zdůrazňuje profesor Jarkovský. A nezapomíná dodat, že mají vůbec štěstí na lidi. Pomáhají i místní hasiči. Vzali účastníky sympozia na prohlídku Teplic a všichni už se také těšili na výlet do obory ve Mstišově. Na společných akcích nechybějí ani ostatní studenti ateliéru, byť se sympozia neúčastní.

V plánu je katalog

„Studenti z Polska chtějí v Dubí dělat i diplomku,“ usmívá se spokojeně pan profesor a plánuje, jak společně se studenty připraví ze sympozia i malý katalog.

Nechceme dál zdržovat. Jedna ze studentek, které se cestou do Dubí poškodila forma, se rozhodla vyrobit netradiční mísu, kde základ budou tvořit provázky. Je proto třeba zajet do nejbližšího obchodu a koupit provázek…

Co mladí výtvarníci na sympoziu vytvoří, si bude mít možnost prohlédnout i veřejnost. Výstava, která bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 29. září, potrvá ve výstavní síni designu v Dubí až do 21. října.

Ve vitríně je možné si prohlédnout i výsledky předchozích dvou ročníků studentských sympozií. Loni byla tématem váza, první ročník měl téma hrnek pro Evropu. Na něm se stal pro studenty velkou inspirací cibulový dekor, který využili v netradiční formě k dekoraci svých tvarů hrnků.

Ateliér Designu keramiky v Dubí sbírá jeden úspěch za druhým. Studenti docenta ak. sochaře Pavla Jarkovského se zvládají vedle diplomových a klauzurních prací účastnit s úspěchem i řady výstav a soutěží.

„Prezentaci a propagaci studijních výsledků považuji vedle výuky za důležitou činnost. Proto se ateliér každý rok účastní celostátních a zahraničních výstav a soutěží a provozuje Výstavní síň designu FUD v Dubí,“ uvedl profesor Jarkovský.

Velká výstava White constellation v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni, uspořádaná k 10. výročí působení ateliéru v Dubí, měla takový úspěch, že se dál prodlužuje. V průřezu prezentuje ateliérovou tvorbu a spolupráci s výrobci keramiky, především pak spolupráci s akciovou společností Český porcelán Dubí v pořádání hrnkových, malířských a studentských sympozií. „Odvezli jsme do Bechyně téměř vše, co jsme vytvořili. Je to veliká výstava, 60 vitrín,“ prozradila nám profesorova odborná asistentka Jana Linhartová. A tak musí v ateliéru pilně tvořit, aby uspokojili všechny zájemce, kteří by rádi jejich díla prezentovali.

K největším mezinárodním úspěchům ateliéru zatím patří expozice, kterou předvedli v konkurenci 14 prestižních vysokých škol z Evropské unie v evropském muzeu Porzellanikon v německém Selbu. A pak samozřejmě možnost prezentovat tvorbu v Českém domě v New Yorku.

„V nejbližší době nás kromě prezentace na Designbloku v Praze čeká výstava, která bude zahájena 20. října v Senátu za účasti primátora a senátora Jaroslava Kubery,“ je právem pyšný na své studenty prof. Jarkovský.