V jaké fázi jsou přípravy na změny v dopravě v oblasti Teplicka, tak na to a další otázky s tím související, odpověděl Deníku Jan Gaisler ze společnosti ARRIVA TEPLICE.

Jako dopravce jsme na to prakticky připraveni. Nové autobusy v zelené barvě, které budou jezdit na základě objednávky kraje po Novém roce, postupně navážíme z výroby, včetně již namontovaného nového odbavovacího systému. Co se týče odděleného provozu MHD v Teplicích, tak zde nový odbavovací systém budeme instalovat během prosince. Fungovat na něj budou, ovšem jen do konce roku, stávající čipové karty, které mají cestující u sebe. Od Nového roku pak budou nové.

Nové autobusy pro linkovou dopravu mezi městy a obcemi nakupujete vy, nebo je pořizuje kraj?

Ty jsou naše. Vozy pořizujeme z části z vlastních zdrojů a částečně z úvěru. Celá částka se pak bude hradit po dobu deseti let z krajem vysoutěžené ceny.

Kolik nových autobusů pořídíte, a kdy je budete mít?

Celkem jich bude čtyřiatřicet. Některé už máme u nás na dvoře v podniku. Další postupně z výroby navážíme. Podmínky, jak musí autobus vypadat, si zadával kraj v rámci výběrového řízení.

Pro řidiče nastane nějaká změna?

Velké změny. Celý odbavovací systém bude mnohem složitější, než je tento stávající, který ještě do konce roku využíváme.

Možností, kam budou lidé cestovat, bude mnohem více. Řidiči budou v průběhu prosince postupně zaškolováni na nový odbavovací systém.

Jaké budou novinky v placení jízdného ve vozidlech?

V případě hotovostní úhrady mincemi či bankovkami se bude platit přímo řidiči. Peníze se už nebudou vhazovat do pokladny, jak tomu je nyní. Stávající pokladny už tam v novém roce nebudou. Stejně tak bude možné si u řidiče zakoupit papírovou časovou jízdenku, nebo dobít čipovou kartu.

Fungovat budou také dvě předplatní místa, jedno stávající na Benešově náměstí, druhé bude zřízeno v Duchcově, v Osecké ulici.

Když už se bavíme o tom placení… Ceny linkové přepravy pro kraj jsou zónově již dané (najít se dají na stránkách Ústeckého kraje, v sekci Doprava 2015, kde je rovněž tarifní kalkulačka). Zeptám se tedy na oddělenou MHD v Teplicích, kterou budete coby ARRIVA TEPLICE také od Nového roku nadále provozovat. Budete ve městě zdražovat jízdné?

Ještě sice není schválený rozpočet města na příští rok, ale mohu prohlásit, že se zdražením jízdného v příštím roce nepočítáme. Trochu nastanou tzv. kosmetické úpravy u časových jízdenek, ale v globále se zdražovat nebude. Tedy základní jízdné hotově bude dvacet korun, při cestování po městě Teplice v rámci MHD.