Doby, kdy jste si museli odchytit Mikuláše s jeho čertovsky andělskou družinou na ulici, jsou pryč. Dnes už nemusíte ani vstávat od televize. Stačí v mobilu otevřít Facebook a zablokovat si termín. Čím dřív to uděláte, tím máte větší výběr.

PŘEVTĚLUJE SE DO LUCIFERA

Už pět let takto v tomto období funguje s kamarády Jiří Herlitze z Novosedlic. „Zájemci se nám hlásí přes sociální sítě, kde máme kontakt. Máme ještě několik volných míst. Jezdíme do Duchcova, Krupky, Dubí, Novosedlic a Teplic,“ líčí mladík, který se se svými vrstevníky letos v létě zapsal do paměti Tepličanů recesistickým průvodem v maskách růžových prezervativů.

Pokud budete chtít lapit 5. prosince postavu v červeném či bílém plášti někde na ulici, můžete narazit na problém. Nebude mít na vás čas. „To už jedeme podle harmonogramu na minuty a někam navíc už nestíháme,“ říká Lukáš z Teplic, který se v uvedený den převtěluje do zlobivého Lucifera.

O modernosti dnešní doby také svědčí fakt, že uhlí v punčochách pro zlobivé děti je už jen atrapou z obchodu, nikoli originálem sebraným z hromady topiva složeného na ulici.

„Pro syna jsem ho ještě sbíral u sousedů před domem, když jim přivezli zásoby na zimu. Jednou dokonce ze zasněžené hromady, což mělo svoji atmosféru. Dneska balíček s pár kousky pro vnoučka musím kupovat v marketu. Na ulici ho už nenajdu,“ vzpomíná Václav Novotný z Teplic.

BALÍČEK DÁVAJÍ ZA OKNO

Někteří lidé od tradice návštěvy mikulášské družiny u svých dětí zcela upouštějí. „Dáme jim balíček s ovocem a sladkostmi za okno a tím to pro nás končí,“ říká stroze Milada Pokorná z Teplic. Hromadným nadílkám dává přednost Miloš Laurich z Dubí. Kromě firemní besídky ještě pro děti v minulosti objednával mikulášskou besídku pořádanou domem dětí v Teplicích.

Jiří Herlitze z Novosedlic, který si každý rok 5. prosince na sebe navléká kostým, aby se rozjel za dětmi z Teplicka, považuje za nejosobnější tradiční návštěvu Mikuláše přímo doma. „Můžeme se věnovat jen jedné konkrétní rodině. U větších akcí se to nedá kontrolovat a myslím si, že to není takový zážitek,“ uvádí.

I mezi skupinami, které se takto snaží zachovávat mikulášské tradice, panuje konkurence. „Vylepili jsme si plakátky s kontaktem. A druhý den nám je hned někdo přelepil svojí reklamou,“ líčí student Pavel.

Za návštěvu Mikuláše nemusíte zaplatit nic, popřípadě můžete dát nějaké „všimné“ v řádech desítek či stovek korun. Pokud se rozhodnete pro vyloženě komerčního Mikuláše s družinou, pak si připravte i 500 korun.

A to k vám přichází s prázdným košíkem, takže další peníze dáte v obchodě za nadílku. Malé děti považují pohádkové masky za skutečnost. Psychologové proto nabádají rodiče, že musí setkání dítěte s Mikulášem a čertem předem zvážit. Mikulášská nadílka může skončit i psychickým traumatem.

BEZPEČÍ DÍTĚTE

„Rodiče by měli být v rozhodování, zda své dítě vystaví čertovi či nikoliv, obezřetní. Malé dítě ještě nemá schopnost reflektovat skutečnost, že se nejedná o opravdovou zlou bytost,“ řekl už dříve v rozhovoru pro Deník psycholog Jiří Pilz. Podle něj je důležité, aby rodiče dítěti poskytli neustálý pocit bezpečí.

České děti navštěvuje Mikuláš 5. prosince večer už od 13. století a naděluje jim ovoce, bonbóny, čokoládu nebo jiné pochutiny. Zlobivé děti se ale mohou připravit na to, že místo dobrůtek za trest dostanou uhlí nebo brambory.

Mikuláš chodí v červeném, někdy bílém, a dokonce i ve zlatém plášti, na hlavě mívá biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu, celý kostým většinou doplňuje bílý plnovous. Mikuláše podle tradice doprovází éterický anděl s bělostnými křídly, symbol dobra.

Poslední postavou v trojici je čert, který děti straší svým hrozivým vzhledem a je symbolem zla. Většinou nosí řetěz, kterým hrozivě chrastí, a pytel, aby si v něm mohl zlobivé děti odnést do pekla.