Zmizí i cedule, které zakazují vstup pod pokutou 15 tisíc korun.

Ředitel Palivového kombinátu Petr Lenc řekl, že jezero a pozemky kolem něho zatím zůstanou ve vlastnictví tohoto státního podniku, který se o ně bude starat.

Nebude tu tedy nějaké oficiální koupaliště nebo vodní atrakce. „Bude to volná vodní plocha jako každá jiná. Lidé se v ní budou moci koupat. Ale na vlastní nebezpečí," vysvětlil.

Slavnostní víkend

Obce chystají na 30. května udělat již podruhé akci Víkend na Miladě. Loni touto formou okolí jezera veřejnosti poprvé zpřístupnily. Akce by zároveň byla slavnostním otevřením celého prostoru.

„Nebyl by to celý víkend, ale pouze sobota. Abychom vše koncentrovali," vysvětlil chabařovický starosta Josef Kusebauch. Podle něho by se slavnost mohla stát tradicí a fungovat každý rok jako zahájení letní sezony.

Nyní je okolí jezera liduprázdné. Hlavní pláž je ale na koupáníchtivé lidi připravená. Na břehu je několik metrů široký pruh z oblázků, za ním pak travnatá plocha, na které si v létě budou lidé moci rozbalit deku. „Trávu budeme sekat," slíbil Petr Lenc.

Lidé se již těší. Mnozí se k jezeru snaží i přes zákaz a pokuty proniknout i dnes

Rozhodnou radnice

Palivový kombinát nyní čeká jen na to, až báňský úřad na celém území zruší dobývací prostor. To je prý otázka týdnů. Většina prací je u jezera již hotová. Jen na jedné straně se ještě pohybuje jeden ze svahů nad jezerem, který musí dělníci ještě upravit.

„Místo bude označené výstražnými tabulemi, že se tu ještě pracuje. Ale není na břehu jezera. To bude přístupné kolem dokola," slíbil ředitel Lenc.

Firma má za úkol do roku 2017 předat všechny pozemky obcím. Ty musí vymyslet, co s jezerem bude dále.

„Dnes funguje náš svazek a doufám, že se ho podaří udržet. Aktivity bychom tak mohli plánovat společně. Nehrozilo by, že někdo pozemky prodá třeba nějakému investorovi," uvedl ústecký primátor Josef Zikmund. Podle něho budou rozhodující peníze.

Několik milionů korun ročně jenom prý stojí čištění vody v jezeře. Ta je na první pohled velmi čistá, vidět je do několikametrové hloubky. „Budu si asi muset obnovit svoji potápěčskou licenci," vtipkoval v pátek na pláži starosta Kusebauch.

Dravé ryby

Investice do vybavení jezera bude stát ale mnohem více. „Nejsme schopni utáhnout je ze svých rozpočtů," upozorňuje primátor Zikmund.

O konkrétních plánech s jezerem starostové diskutují již několik let. Kromě pláží by byli rádi, kdyby zde byly pohodlné cyklostezky kolem jezera, zázemí pro jachtaře, potápěče nebo rybáře. V jezeře jsou především dravé ryby.

Ústecký primátor doufá, že by na některé projekty mohly jít využít třeba evropské dotace. Případně ve změně zákona, podle které by peníze mohly přijít i od státu za minulou těžbu. „Inspiraci máme velkou, v Německu několik podobných projektů úspěšně funguje. Vše je to ale o penězích," dodal.

V jámě u Chabařovic začali horníci ve velkém uhlí těžit v sedmdesátých letech minulého století. V roce 1991 vláda rozhodla, že zde těžba skončí a o deset let později do jámy začala natékat první voda.

Jezero je plné od roku 2010. Rozkládá se na ploše 252 hektarů. je v něm přes 35 milionů metrů krychlových vody a hloubka až 25 metrů.