Jak se na sobotní koncert těšíte?
Jsme doma, moc tady nehrajeme, takže jsme rádi, že bude nacpaný stadion. Bojíme se akorát vedra, má být 35 stupňů, to jediné je v našem věku trochu problém. Ale myslím, že to zvládneme.

Přiblížíte přípravy na tak obrovský koncert?
Připravuje se dlouho, třeba světla se dělají tři měsíce, všechno je řízené počítačem. Před takhle velkými akcemi zkoušíme dva měsíce v kuse, a to jak v Teplicích, tak v Praze. Není to tak, že vyjedeme a relaxujeme. Makáme.

Příští týden vystupují v Praze KISS a ZZ Top. Právě vousáči ZZ TOP si po těch dlouhých letech koncertování údajně už lezou na nervy, takže každý má svůj autobus, kde po koncertě tráví sami čas. Jak to máte vy?
Když jedeme šňůru, tak jsme všichni pohromadě, máme společnou šatnu. Chápu světové kapely, které jezdí turné třeba dva tři roky v kuse, takže chtějí mít soukromí. Že by si ale úplně lezli na nervy nebo se nenáviděli, to si nemyslím. Letos hrajeme celkem sedm koncertů. Většinu roku jsem ve Španělsku, takže když se vracím do Čech, tak se na kluky těším. Po zkoušce jdeme na pivo, máme mejdany, po koncertě zase třeba sedíme v šatně a kecáme ještě dvě tři hodiny. Pak se dáme do kupy a už i něco popijeme. Jsme prostě v pohodě.

Je velký rozdíl mezi hraním v hale a na stadionu?
Rozdíl je v tom, že začínáme za světla, které je do dvou třetin koncertu. Před publikem jsme pak takoví nazí. Ale zvuk je venku vždycky lepší, v hale se to tluče o stěny. Venku se také stmívá, atmosféra stoupá a večer na lidi nejde moc vidět, takže se více odreagují. Do toho nastupují světelné efekty. Proto jsme ty největší pecky, které se dají dobře postavit na světlech, dali až ke konci koncertu.

Teplice Stavba pódia pro skupinu Kabát na teplickém stadiou
Kabáti jedou „Po čertech velký turné“. V sobotu dorazí domů do Teplic

Jak dlouho budete hrát?
Naložili jsme toho dost, zahrajeme 32 písní. Tolik jsme snad nikdy nehráli. Takže k těm dvěma hodinám to bude určitě. Ještě před námi hrají dvě předkapely, bude to tedy docela dlouhá záležitost. Vyházeli jsme pomalejší věci a dali jen samé nášupy. Bude to dřina, ale dáme to.

Pomalejší píseň Houby magický tedy nezazní?
Nezazní, stejně jako nezazní ani Starej bar. Jedeme bez plouživějších věcí. Zahrajeme je zase na další šňůře.

Čím se na pódiu ve vedrech osvěžujete a udržujete v kondici?
Zatnu zuby a odehraji to, jinak to nejde. Jsou starší muzikanti, kteří to také dají, takže to člověk prostě musí zvládnout taky. Nejhorší je pot. Osvěžuji se proto vodou, žádný alkohol, protože bych organismus ještě zbytečně dehydroval. Pomáhá i jeden větrák, který mám na sebe nasměrovaný. Celý koncert zpívám sbory a některé písničky i celé, to také dost unaví. Všichni si myslí, že nejtěžší to má bubeník. Není to pravda, zpěváka nejvíce vyčerpají hlasivky. Takže i já jsem během koncertu po desáté písničce, jako když vylezu z prádelny.

Vyskytnete se i vy letos v roli diváka? Půjdete na nějaký koncert?
Já neplánuji nikdy nic. Odjíždím pak zase do Španělska, následně musíme pracovat na nové desce, takže toho bude až až. Chci si také odpočinout na rybách. Když mě ale náhodou něco zaujme nebo přijede někdo, kdo mě baví, tak se půjdu podívat.

Jste velice dobrý textař. Na co se tedy fanoušci na nové desce mohou těšit?
Inspiruji se většinou hudbou, kterou připravíme. Takže když máme píseň, hned ji kvalitně natočíme, s energií, která na mě působí. Podle toho pak napíšu text. Třeba Burlaci nebyli otextovaní, a když začaly hrát tóny, tak mě napadlo: tohle zní rusky, to je taková mašinérie, co se hrne, takže slova do textu budou inspirovaná tím. Dopředu si texty nepíšu, v šuplíku žádné nemám. Já vyloženě čekám na hudební podklad, pak si to pouštím doma nebo v autě, dva tři týdny, než mě napadne, o čem to je. Horší je, že si to pouštím pořád dokola, až z toho blbnu já i celá moje rodina.

Ilustrační foto
Zloděj-smolař z Teplic. Jednou ho vyplašili, pak zase usnul na místě činu

Je tvorba textů hlavně o zážitcích?
Určitě, ale člověk je nevnímá. Dostávají se mu do hlavy, a pak to z ní vyleze ven. Ale jak, to netuším. Hodně jsem četl, ale když mluvím, tak to není žádný Einstein. V mém věku už hledám každé slovo. Když něco říkám manželce, tak je to „eeee“, prosím tě „eee“, a „teď jsem to zapomněl“. Důležitý je ale klasický přehled o dění okolo a vymýšlet zajímavé obraty, které dávají smysl, aby to nebylo jen láska-páska. Sleduji také, jak se textuje ostatní muzika ve světě, což mě zajímá. Dívám se na texty od Claptona až po ZZ Top a říkám si, hele, tohle vůbec není špatné. Odjakživa jsem také poslouchal folk, který je na tom textově mnohem lépe než my rockeři. Měli totiž vždycky co sdělit.

Co byste vzkázal fanouškům, kteří se chystají na váš koncert do Teplic?
Ať se jim to líbí, ať to vydrží hlavně kvůli vedru. Jediný problém totiž bude, že lidi z plochy se špatně dostanou ke stánkům s pitím. Hasiči vám kvůli bezpečnosti dovolí jen určitý počet stánků, a když je někde 20 tisíc lidí, tak to zkrátka nejde všechno obsloužit. Pro pořadatele to je složité. Ať se tedy napijí raději před koncertem a pak si nás co nejvíce užijí. Moc se na ně těšíme.