Krátce po patnácté hodině uvítalo Miloše Zemana zpola zaplněné Mírové náměstí. V následné debatě přiletěla směrem k prezidentovi také záludná otázka z davu. "Proč nedáte milost také Andreji Babišovi?" Zemanova odpověď zněla: "Babiš neseděl ve vězení 23 let."

Luboš Krátký si mohl v úterý odpoledne vybrat, zda jít nakupovat s manželkou, nebo se setkat tváří v tvář s prezidentem republiky.

„I když ho nemám rád, vyhrál to Zeman,“ řekl 56letý muž na náměstí v Bílině. Musel si občas stoupnout na špičky, aby viděl přes hlavy před ním na podium.

Miloš Zeman. Ilustrační foto.
Zeman nepoleví, přijede i do Dubí a Bíliny

Právě mezi lid do centra města pod Bořněm zamířily v úterý odpoledne kroky prezidenta republiky při jeho třídenní návštěvě Ústeckého kraje. 

„Musím vám, milí Bíliňané, sklonit poklonu. Takové pěkné náměstí jsem dlouho při svých cestách po republice neviděl,“ řekl Miloš Zeman. Kvitoval přitom také kladné hospodaření města. „Máte roční přebytek, což je dobře. Jsou peníze na další investice,“ pokračoval ve svém úvodní proslovu k občanům Bíliny.

NÁMĚSTÍ V BÍLINĚ POD DOZOREM

Centrální náměstí bylo uzavřené už od pondělí, na křižovatkách ve městě policisté, na střechách domů ostřelovači. Dlážděný prostor pod radniční věží, kde město Bílina pořádá své akce, byl na úterní odpoledne pod zvýšeným dozorem. To vše nasvědčovalo tomu, že běžný život Bíliny rozčeří někdo hodně významný. 

Ať už příznivci, tak zvědaví odpůrci prezidenta zaplnili náměstí zhruba z jeho poloviny. „O politiku v našem státu se příliš nezajímám. Je mi jedno, kdo tam je, stejně si to udělají vždy po svém. I když nemusím ani prezidenta, tak na druhou stranu, kdy ho budu mít možnost vidět na vlastní oči?“ Komentoval svoji přítomnost na náměstí dělník Luboš Krátký.

Zahájení demolice kasáren v Bílině.
FOTO: Těžké stroje začaly likvidovat kasárny v Bílině

Vzápětí z kapsy vytáhl mobilní telefon, aby se následně snažil nataženou rukou vyfotit sám sebe v pozadí s Milošem Zemanem na podiu. 

Na rozdíl od pana Luboše byly na náměstí v Bílině velkými fanynkami prezidenta tři dámy v předních řadách u podia. Vše, co řekl, odměnily skandovaným potleskem a souhlasným přikyvováním. „Pane prezidente, máme vás rádi a držte se,“ volala jedna z nich v závěru setkání, když Miloš Zeman pověsil stuhu na prapor města a podepsal se do pamětní knihy. 

PRO BUBENÍČKA TO BYLA DVOJROLE

Představitele českého státu do Bíliny pozval Oldřich Bubeníček, který ve městě pod Bořněm působil hned ve dvojí roli. Z kolony vozidel na náměstí vystupoval ještě jako hejtman kraje, ale po zapnutí saka už hlavu státu doprovázel na podium před občany jako starosta Bíliny. „To je snad poprvé, kdy mě oficiálně vítá ve městě starosta, který je zároveň hejtmanem,“ komentoval prezident s úsměvem.

Den horníků Na Kyselce v Bílině
FOTO: Bílinské slavnosti se spojily se Dnem horníků

Podobně tomu bylo už před dvěma lety, když Zeman do Bíliny zavítal poprvé. Tehdy ale přijel pouze soukromě pouze mezi studenty bílinského gymnázia. Letos se do jeho třídenního programu cestování po kraji už podařilo vsunout také návštěvu města a pozdravení místních obyvatel. 

Program pobytu v Ústeckém kraji je sestavený do minuty. „Snažíme se vždy zařadit takové oblasti, kde ještě nebyl. V našem kraji je tolik krásných míst, že minimálně jedno volební období bude muset ještě absolvovat, aby všechna ta krásná místa poznal,“ řekl k návštěvě Oldřich Bubeníček, který prezidenta při cestování krajem doprovází.

Z Bíliny se Miloš Zeman vydal na Mostecko, kde se u příležitosti oslav Dne seniorů setkal v divadle se staršími obyvateli Mostu. Tím jeho první den v Ústeckém kraji skončil.

Prezident Miloš Zeman přijel již popáté do Ústeckého kraje.
FOTO: Miloš Zeman přijel do Ústí. S hejtmanem si udělali předčasné Vánoce