VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milovníci koní měli parforsní hon

Osek /FOTOGALERIE/ - V Oseku se parforsní hon, který se letos konal již pošesté, stal velmi příjemnou podzimní tradicí.

14.10.2009
SDÍLEJ:

Parfosní hon v OsekuFoto: Deník/ Zdeněk Traxler

Parforsní hon spočívá v jízdě za masterem, čili vedoucím jezdcem, který sám určuje rychlost a trasu. Nikdo ho nesmí předjet, protože nejde o závod, ale o to, aby si jezdci vyzkoušeli umění své a svých koní. Zájem je o něj nejen mezi jezdci, ale i mezi diváky – milovníky koní.

Co je to parforsní hon?

Pohled do historie
Ve druhé polovině 17. století se začaly pořádat parforsní hony (název od francouzského „par force“, což znamenalo ulovit zvěř silou). Předmětem zájmu při parforsních honech byli téměř bez výjimky jeleni. Byla to v podstatě novodobá úprava již zmíněných středověkých štvanic.

Nelovilo se však namátkově, ale cílem byl jen jeden předem vybraný jelen. Z těchto důvodů se rozšířily tyto hony především v oborních chovech. kromě jelenů se takto lovili také daňci, ovšem jejich lov nedosáhl ani zdaleka takové obliby jako u zvěře vysoké.

Lovným jelenem pro parforsní hony se stával jelen čtvrtým rokem, když nasadil alespoň osm výsad. Tito jeleni se nazývali jeleny „první lovné hlavy“. Každým dalším rokem se přičítala jedna hlava, takže byli jeleni „druhé lovné hlavy“ atd. Aby bylo možné jednotlivé jeleny rozeznat dostával každý ve čtvrtém roce jméno po některém domácím člověku nebo po hostu a byl nazýván jmenovcem. Pro každého jmenovce byl založen kmenový list s přesným popisem paroží. Domácí myslivci museli jeleny dobře rozeznávat i v době, kdy měli shozeno paroží. to s sebou pochopitelně přinášelo vrcholné myslivecké mistrovství veškerého personálu.

Ustálila se také přesná pravidla pro organizování celého lovu. Hlavními aktéry byli pikéři - jízdní myslivci - kteří ovládali troubení signálů na lovecké rohy a znali dobře revír. K lovu patřila též početná láje (smečka) čistokrevných parforsních psů. Rovněž koně byli chováni speciálně za tímto účelem. Nehonilo se kdekoliv, ale revírem musela být vybraná krajina, většinou připravená obora se sítí průseků, aby celý výjev mohli sledovat vybraní diváci. K parforsnímu honu se společnost oblékala do jednotných obleků s loveckými tesáky. Celá záležitost tak dostávala spíše společenský charakter.

K parforsnímu honu vyjížděli jako první pikéři již za ranního rozbřesku. Ti vyhledali v oboře jelena určeného k lovu a označili jeho stávaniště zálomky na průsecích. Nejmladší z nich musel být okolo 9 hodin zpět na zámku a ohlásit, kde jelen stojí. Podle toho bylo určeno místo srazu. Obvykle v 10 hodin vyrážel lesmistr a štolba s koňmi a o půl hodiny později vyjeli lovečtí hosté.
Rovněž koně používaní pro tuto zábavu se dělili do několika skupin - na pátrací, stíhací, štvanicové a podložní na výměnu.
Na místě srazu dal pikér hlášení a pán myslivosti nařídil vyzdvižení jelena. Jeden pikér vjel do lesa se čtyřmi psy, které vedli na šňůrách pěšáci. Teprve když psi jelena spatřili (dostali ho „en vue“) a začali vydávat, byli puštěni. Kde jelen přesadil alej, tam nejbližší pikér hodil zálomek a troubil fanfáru „En vue“ - psi mají jelena na očích. V tom místě byla na stopu navedena hlavní smečka a pikéři vyměnili pátrací koně za stíhací.

Poté co poprvé smečka dostihla jelena a slídící psy, zazněla lesem fanfára „Dobrý lov“. Pikéři zaujali stanoviště na průsecích a křižovatkách, aby viděli kam jelen běží a dávali si o tom zprávu čapkou. Smečka se často dala zlákat jinou zvěří, nejčastěji zajícem, na její stopu. Tehdy musela být aretována a opravena. Většinou v ní však byli jeden nebo dva zkušení psi, kteří se za žádných okolností nedali svést ze stopy. Hosté se mezitím snažili následovat psy a pikéry na koních.

Bylo-li pronásledování rychlé a vše nasvědčovalo brzkému konci zábavy, troubily se „Stop fanfáry“, udělala se přestávka a jelen dostal umělý náskok. Chtěl-li se zachránit útěkem do vody, následovala „Vodní fanfára“ a za jelenem byla vypuštěna speciální vodní smečka.
Když jelen umdlel a opustily ho síly, postavil se psům na odpor. V tom případě se troubila „Stop fanfára“ a jeden z pikérů přeťal jelenu šlachy na zadních bězích, aby se předešlo poranění psů. Některý z vážených hostů dal poté zvířeti záraz a následovalo „Halali“.

Slavnostní zakončení celého honu (currée) následovalo po této fanfáře. Jelen byl stažen a rozrušen, droby a méně hodnotné kousky zvěřiny byly dány na hromádku a přikryty koží. Před to byla položena trofej. Na pokyn pána myslivosti bylo provedeno currée.
Pikéři s upoutanou smečkou třikráte objeli trofej, pak ji jeden vnesl mezi psy a ti se na ni sápali a vydávali na ni. Teprve potom byli puštěni k hodům. Při currée měli všichni přítomní stažené rukavice, povytažené tesáky a zdobili se úlomky. Jeden uťatý přední běh jelena byl večer při hostině položen na talíř s ubrouskem. Pod něj dávali hosté peněžité dary, které pak byly rozděleny mezi personál.

Po currée
se všichni seřadili na cestu domů. První jeli myslivci se smečkou troubíce „Halali“. Za nimi následoval lesmistr se štolbou, cizí štolbové, pán s hosty, všichni s úlomky. Průvod uzavíral vozík se zelenou korbou, na jehož zadní straně byla připevněna jelení trofej (v takové nebo podobné režii probíhaly parforsní hony na vysokou zvěř např. na zámcích Jemniště, Hluboká nebo Chlumec až do první světové války).
(zdroj: Andreska, J. – Andresková, E.: 1000 let myslivosti. Tina Vimperk, 1993
Černý J. V.: Myslivosť, reprint. Venator Praha, 2000
Komárek, J.: Hubení škodlivé zvěře a ptactva. Orbis Praha, 1943
Rakušan, C. a kol.: Myslivecký slovník naučný. ZN Brázda, 1992)
Mgr. Josef Drmota
14.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 94. Poznámka: Základní mzda 13 400 - 20 000 Kč, plné diety + odměny, pravidelná mzda, , Tandemové soupravy Mercedes, max. 5 let staré., Požadujeme: , řidičský průkaz skup. C, E, profesní průkaz, kartu řidiče, dodržování nařízení č. 561,, Hlásit se telefonicky na č. 725 699 397 p. Migl. Pracoviště: Stebal spedition, s.r.o. 001, Horská, č.p. 302, 417 02 Dubí. Informace: Jan Migl, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED. Pracoviště: Gth catering a. s. 001, Důlní, č.p. 375, 418 01 Bílina 1. Informace: Kutáková, +420 417 805 736. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Štukatéři a omítkáři Omítkář - štukatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracovní cesty po celé ČR - doprava a ubytování zajištěno., Požadujeme:, - odborná praxe v požadované pozici 2 roky, - řidičský průkaz sk. B, Výhodou:, - znalost provádění strojových sádrových omítek, , - znalost obsluhy omítacího stroje., V případě zájmu zašlete životopis na e-mail.. Pracoviště: Sádrové omítky s.r.o., Josefa Suka, č.p. 2591, 415 01 Teplice 1. Informace: IEVGEN BUNIAK, . Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 500 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Kontrola kvality. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Popis činnosti:, - posuzuje kvalitu výrobků (skleněných tvárnic), - eviduje vytříděnou výrobu, vyřazené výrobky a jejich vady, Požadavky:, - spolehlivost, zodpovědnost, svědomitost, Zaměstnanecké výhody:, - benefity (13. plat, příspěvek na penzijní připojištění 700Kč/měsíčně, +5 týdnů dovolené, stravovací poukázky 1000Kč/měsíčně, roční odměna, příspěvek na dětské tábory, očkování proti chřipce, parkování v areálu společnosti a jiné benefity)., V případě zájmu nás kontaktujte osobně/telefonicky pondělí - pátek 8:00 - 15:00 hod, nebo zašlete životopis e-mailem.. Pracoviště: Vitrablok, s.r.o., Bílinská, č.p. 782, 419 01 Duchcov. Informace: Ivana Kováčová, +420 417 818 221.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dealer z Dubí už prodávat drogy nebude, hrozí mu 10 let v chládku

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Na silnicích Teplicka letos zahynuli už tři lidé

Teplicko - Policisté na silnicích Teplicka řešili letos už tisícovku nehod.

Jak jsme žili v Československu: V pátek navštívíme Žim

Teplicko - V pátek 19. října pokračuje v tištěném Teplickém deníku unikátní seriál Jak jsme žili v Československu.

FOTO: Všechny zákusky byly až hříšně dobré. O vítězi rozhodl hod bramborou

Dubí - Ve středu se v domově důchodců v Dubí uskutečnil už 18. ročník Dubského koláče.

Pozor na požáry. Kvůli suchu hrozí na severozápadě Čech a jihu Moravy

Severní Čechy - Na severozápadě Čech a jihu Moravy platí kvůli suchu nebezpečí požárů a následných škod. Jde o Ústecký kraj, Českolipsko a čtyři okresy Jihomoravského kraje.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT