Ministerstvo dopravy ČR před pár dny vydalo dokumenty, ze kterých vyplývá, že se trať ocitla ve správním řízení o zrušení.
„Jestli bude úplně zrušena, tak to bude velká škoda. Je důležitá nejen pro turisty, ale i pro nákladní dopravu,“ říká starosta Novosedlic Karel Kalaš.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce rušením tratí ušetřit finanční prostředky.

Ministerstvo dopravy už poslalo do správního řízení prvních sedm tratí, stejný počet je bude brzy následovat. Na seznamu je kromě Kozí dráhy například i Švestková dráha mezi Mostem a Lovosicemi. Zrušením provozu na sedmi tratích má dopravce ušetřit 60 milionů korun ročně. „Není to o tom, že bychom někde nechali vytrhat koleje. U vybraných čtrnácti tratí chceme zrušit objednávku krajů na dopravní služby, a to od nejbližšího jízdního řádu,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva Karel Hanzelka a dodal: „Jsou to tratě, na kterých nefunguje žádná nákladní doprava a provoz osobních vlaků je tam nerentabilní,“ uvedl mluvčí ministerstva. Na rušených regionálních tratích prý často cestují malými motorovými vlaky jen dva tři lidé. „Vyšlo by nás levněji, kdybychom je tam vozili taxíkem,“ řekl Hanzelka s odkazem na slova bývalého ministra dopravy. Vlaky přestaly po Kozí dráze pravidelně převážet pasažéry na konci roku 2007, krajský úřad tehdy přestal u Českých drah objednávat spoje pro tuto trať. S obnovením dopravy na Kozí dráze kraj nepočítá.

Pravidelná doprava na trati nejezdí od prosince 2007, kdy kraj vlaky nahradil autobusy. Letos v létě na ni ale bylo rušno. Několik víkendů ji okupovaly žluté vlaky Student Agency, pak je vystřídala zubrnická lokálka.

„O jízdy na Kozí dráze byl zájem. Věřím, že proběhnou jednání se starosty obcí, které leží pode trati a že s ministerstvem vstoupíme do diskuze,“ dodal starosta Novosedlic Karel Kalaš. Právě Novosedlice stejně tak jako Proboštov, Oldřichov, jenž spadá pod Jeníkov či Krupka tzv. Kozinu podporovaly, a to i finančně. „Přispěli jsme deseti tisíci. Kozí dráha má smysl, na výlety je to pěkná atrakce,“ řekl starosta Jeníkova Libor Groh.

Pro turisty je Kozí dráha ideální myslí si to alespoň Lucie Jiříková z Krupky. „Úplně bych ji nerušila. Několikrát jsem s ní jela například do Oldřichova či na Telnici. Mašinka je mašinka,“ sdělila Jiříková. (kos)