Krajská zdravotní už peníze dostala proplacené od státu a o tom, kolik bude muset vrátit, rozhodne po konzultaci s ním dotační úřad Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Mezi oběma institucemi je totiž poměrně komplikovaný vztah – o vyplacení peněz rozhoduje dotační úřad, jdou ale nejdřív ze státního rozpočtu. A do něj je proplácí Evropská unie, s níž jedná ministerstvo financí. Kdyby si tedy dotační úřad dotaci nesnížil, ministerstvo by mělo dvě možnosti – buď požádat EU o celých 353 milionů, nebo nežádat o nic a vše zaplatit ze státní kasy.

„Stanovená výše způsobilých výdajů je 321,1 milionu korun. Zbylé výdaje ve výši 95,8 milionu nebyly dle názoru ministerstva vynaloženy v souladu se zásadou řádného finančního řízení," uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. Z oprávněných nákladů navíc chce vypočítat pětadvacetiprocentní pokutu, tedy 80,3 milionu korun.

Ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart se k návrhu staví zdrženlivě. „Budeme o tom jednat. Abychom dotací krátili, musíme mít jasně doložené pochybení a vyčíslenou částku předražení," řekl ČTK Markvart. Dotace činily původně 353 milionů korun, zbytek si Krajská zdravotní hradila ze svého. Pokud by dotační úřad s požadavkem ministerstva souhlasil, dotace by se fakticky snížila na polovinu.

Že se při nákupu přístrojů udělaly chyby, to si kromě ministerstva myslí i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který už dal firmě pokutu 700.000 korun, ale jen za administrativní chyby při výběrovém řízení. Nákupem se od roku 2010 zabývalo celkem pět auditů, problémy konstatoval jen jeden z nich, který zadalo ministerstvo financí. Dotační úřad a Krajská zdravotní tvrdí, že nákupy předražené nebyly.(čtk)