Úřad rady regionu Severozápad tím dočasně ztratí přístup k dotacím z EU. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ředitele úřadu Petra Kušnierze a dalších šest lidí tento týden policie obvinila z braní, případně dávání úplatků a dalších trestných činů. Pět lidí je ve vazbě.

Dnešní opatření ministerstva financí se skládá ze dvou částí. První spočívá v tom, že ministerstvo přestane regionu Severozápad proplácet už vynaložené náklady na projekty. Druhým krokem je zastavení takzvané certifikace prostředků u Evropské komise (EK). To znamená, že ministerstvo nebude do Bruselu posílat žádosti o proplacení evropských peněz pro operační program Severozápad.

„Zastavení proplácení a certifikace ze strany Platebního a certifikačního orgánu ministerstva financí však automaticky neznamená zastavení proplácení dotací příjemcům. Proplácení dotací příjemcům je v gesci regionální rady s ohledem na disponibilní prostředky, které byly jí poskytnuty v rámci předfinancování ze státního rozpočtu ministerstvem pro místní rozvoj,“ uvedl Jakob.

Další opatření může přijít ze strany ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Tento úřad může regionální radě pozastavit také vyplácení peněz ze státního rozpočtu určených k předfinancování výdajů, které následně kryjí dotace z EU. O svém postupu rozhodne MMR během příštích dnů na základě informací o závažnosti celé situace. „Není vyloučeno dočasné pozastavení poskytování prostředků,“ řekla ČTK mluvčí MMR Jana Jabůrková.

Certifikace označuje v celém procesu čerpání dotací fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z peněz českého státního rozpočtu a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení EK. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

„Délka pozastavení certifikace bude závislá zejména na posouzení informací poskytnutých ze strany Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a případných výsledcích následného prošetření ze strany ministerstva financí,“ řekl Jakob.

Mluvčí Úřadu rady regionu Severozápad Vojtěch Krump ČTK řekl, že dnešní krok ministerstva neznamená, že by žadatelům přestaly odcházet peníze na jejich projekty. O tom, jak bude proplácení dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji pokračovat, má v pondělí jednat výbor rady. V něm zasedají regionální politici z obou krajů.

Výbor bude pravděpodobně také rozhodovat o tom, zda Kušnierz zůstane ve funkci šéfa úřadu ROP Severozápad. „Zatím se mi jako nejlepší řešení jeví to, že bychom ho neodvolávali a pouze ho postavili mimo výkon funkce, než se celý případ vyšetří. Jeho kompetence by dočasně převzal někdo jiný,“ řekl ČTK hejtmančin náměstek Pavel Kouda (ČSSD).

Kušnierz je podle mluvčí ROP Marcely Klíchové jediným stíhaným úředníkem. Zatím prý čerpá řádnou dovolenou. Totožnost dalších šesti obviněných krajské státní zastupitelství ta­jí.

Žádné podrobnější informace o případu zatím podle svých slov nemá ani hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), která je členkou výboru. „Sbírám informace z médií. Jsou to smíšené pocity,“ dodala. Podobně reagoval na dotaz ČTK i další člen výboru Petr Benda (ČSSD).

Úřad zpracovává žádosti o dotace a jejich vyplácení z takzvaného Regionálního operačního programu (ROP). V něm je pro oba kraje k dispozici 19,5 miliardy Kč. Úřad podle Krumpa podpořil celkem 298 projektů za 16,5 miliardy Kč. Zbylé peníze ještě bude na další projekty přidělovat. Žadatelům na schválené projekty dosud proplatil sedm miliard Kč. Platby za pět miliard certifikaci z ministerstva financí podle Krumpa už mají. Těsně před dokončením certifikace jsou platby za 600 milionů Kč. (čtk)