Brabec přijíždí na Mostecko v době, kdy se řeší těžební limity u Horního Jiřetína a vznikají podklady pro rozhodnutí vlády. Ta má studie dostat do konce srpna.

Ministr si dopoledne prohlédne lom ČSA, setká se s vedením odborů a vedením společnosti Severní energetická. Sejde se i s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), primátorem Mostu Janem Paparegem (Severočeši Most) a se starosty obcí Braňany a Mariánské Radčice.

Odpoledne bude na hradu Hněvín tisková konference. Po ní ministr odjede do lomu Bílina, doprovázet ho bude vedení společnosti Severočeské doly. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu v lednu představilo čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále naložit. Kromě zachování nebo úplného prolomení limitů, je ve hře také pouze prolomení limitů v lomu Bílina.

Nezávisle na ministerstvu si již dřív nechal zpracovat studii vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Studie, kterou pro něj údajně zdarma vypracovala společnost Carbounion Bohemia patřící podnikateli Petru Pauknerovi, doporučuje prolomení limitů jen na dole Bílina.

Prolomení limitů požadují těžební firmy i jejich odbory. Proti prolamování se naopak bouří převážná část místních obyvatel i ekologové.