Za nehorázné považuje změnit prakticky ze dne na den rozhodnutí památkářů teplický zastupitel za TOP 09 Jan Hadraba. „Zároveň mě to nepřekvapuje. Po osudu Městských lázní se tak naplňuje též osud Hadích lázní, a to opět rukou Jaroslava Třešňáka, který se označuje za teplického patriota. Poté, co neuspěl na zastupitelstvu, využil linku Zeman – Staněk, jejíž hradní část ostatně léta sponzoruje,“ komentoval Hadraba zveřejněné informace o tom, že kus historie Teplic už nebude pod ochranou státu.

Primátor Hynek Hanza poukazuje na to, že i když nebude Třešňákova stavba kulturní památkou, určitá pravidla s jejím osudem a zacházením musí majitel nadále respektovat. „V tuto chvíli Hadí lázně sice přišly o svoji památkovou ochranu, nicméně se nacházejí v památkové zóně, což je také určitá ochranná známka,“ uvedl. Připustil však, že na objekt může majitel snadněji získat demoliční výměr. „Bude záležet na tom, jak se vlastník objektu zachová.“

Rozhodnutí ministra se nelíbí památkářům. Coby historicky významný objekt nemohl Třešňák chátrající Hadí lázně zbourat. Naopak měl povinnost se o ni starat. Teď podle památkářů, i když jsou lázně v památkové zóně, developera nemůže nikdo nutit, aby ji jako stavbu zachoval.

„Pokud si sežene posudek, že stávající stav ohrožuje zdraví a životy lidí, tak objekt může jít v podstatě hned k zemi,“ vylíčil MF DNES ředitel ústeckého památkového ústavu Petr Hrubý. Podle něj na místě současných lázní může klidně vyrůst i novostavba.

Zřejmě jediný, kdo může mít radost z uvedené změny, je stávající vlastník Jaroslav Třešňák. Ten po letech sporů s památkáři, kdy marně prosazoval projekty na rekonstrukce lázní, které památkáři striktně odmítali, dosáhl svého. Překvapivé rozhodnutí ministra zatím nekomentoval. Je v Chorvatsku, kde dohlíží na stavbu hotelu v přímořském letovisku u Rijeky. V minulosti Deníku řekl, že Hadí lázně jsou kus historie Teplic, do šanovského parku patří.

Ve hře je také možnost, že by chátrající objekt odkoupilo od Třešňáka město. Primátor Hynek Hanza upozornil na to, že právě hrozící demolice teď může být ze strany podnikatele nástrojem pro nátlak na vedení města, aby s odkupem souhlasilo. „Za 18 milionů, které nedávno požadoval, ale o odkupu vůbec nebudeme uvažovat,“ konstatoval čelní představitel Teplic.

Město si nechalo udělat vlastní statický posudek a také odhadní cenu, která není veřejná. Hanza zároveň poznamenal, že Třešňák na jednu stranu vedení radnice tvrdí, že jsou lázně staticky před zborcením, na druhou je ale městu cenově nabízí jako objekt, který je v pořádku.