„Já jsem si sbíral v dětství do hrnku borůvky," doplňuje výtvarník, aby přidal, že nápadů může mít člověk přehršel, ale ne všechny pak tak dobře vyjdou. Hrnek se povedl, popíjí z něj řada známých lidí, třeba hvězda country Věra Martinová a další. „On se tenhle plecháček tak nějak ke country hodí, tak jsem jím obdaroval i několik přátel," dodává Miroslav Mráček, který k dané hudbě inklinuje.

Hraje na kontrabas, působil v trampské skupině Střepy a zúčastňoval se nejedné Porty. „Teď jsem už postarší, stejně jako spoluhráči, takže už tolik nevystupujeme, ale tuhle muziku mám pořád rád."

Prošedivělý vousatý muž kumštýře svou vizáží nezapře, a už vůbec ne svými aktivitami.

HUDBĚ A DUCHCOVSKÉ PORCELÁNCE JE VĚRNÝ

Vyučil se v Teplicích keramikem, nastoupil do duchcovské porcelánky a hodlá tu zůstat do důchodu.

Ano, je věrný a to nejenom už zmíněné hudbě, ale rovněž porcelánu, manufaktuře, o níž hovoří jako o rodinném stříbře, o něčem, na co bychom měli být pyšní, a značku duchcovské porcelánky zdůrazňovat a šířit dál.

Miroslav Mráček vytváří návrhy z vlastních nápadů, však se také zúčastnil několika Mezinárodních hrnkových sympózií v Dubí, nebo na zakázku klientů, spolupracuje s výtvarníky, jejichž práce realizuje.

Navíc také ale obnovuje původní figurální porcelán. Staré formy se očistí, udělá se sádrový odlitek, aby se poté znovu odlila nová forma. Původní se zase pečlivě uchová a porcelánová figura se vytváří z té nové.

Mnohdy se forma tvoří ale zcela nově jen podle fotografie.

„Někdy je ovšem potřeba starou formu nejenom řádně očistit, ale třeba jí kousek chybí, něco se odštíplo. Tak tohle je nutné doplnit, aby poté hotové dílo bylo totožné s tím, co se tady v manufaktuře vyrábělo před desetiletími."

Dnes osmapadesátiletého modeláře porcelánu, který žije v Oseku, nepřestává tahle práce bavit. „Přitahuje mne vytváření trojrozměrných věcí, to ano, a moc! Nemám rád stereotyp, toužím po tvůrčí práci, do níž mohu dát vše!"

A pak si povídáme o tom, jak a kde tráví svůj volný čas. No, volný…

ATELIÉR MÁ Z PRÁDELNY

„Se sochařskou hlínou v mém ateliéru, který jsem si vybudoval v bývalé prádelně paneláku doma v Oseku. Tady si dělám hlavně portréty jak známých osobností, tak lidí, kteří mne svým výrazem zaujali."

OVLIVNILY HO OSOBNOSTI

Jako jednadvacetiletý se po návratu z vojny začal učit základům sochařství u akademické sochařky Hany Pompeové, poté to byl akademický sochař František Rabel, což považuje Miroslav Mráček za neocenitelnou zkušenost. Tohle byla škola a nasměrování!

Pokud bychom jmenovali další osobnosti, které měly na tvorbu Miroslava Mráčka výrazný vliv, nesmíme zapomenout historika a novináře Pavla Koukala.

Díky Františku Rabelovi a Pavlu Koukalovi vytvořil řadu pamětních desek, ať už pěvce a sólisty Státní opery ve Vídni, Gustava Waltera v Bílině nebo Jana Zelenky-Hajského, významné osobnosti druhého odboje, který pomáhal parašutistům operace Anthropoid uskutečnit atentát na R. Heydricha. Tuto desku byste našli na budově bývalé školy v Háji u Duchova.

Vynechat rozhodně nemůžeme pamětní desku zakladatele výroby porcelánu v Duchcově, Eduarda Eichlera (viz foto).

Konečně, kdo jiný by ji měl vytvořit než právě Miroslav Mráček, který rovněž k porcelánce ROYAL DUX v Duchově neodmyslitelně patří. (lmax)