.

I když se myslivci o zvěř starají a dokrmují ji, nestačí to. Opačný extrém, který myslivcům přidělává vrásky a zemědělcům způsobuje obrovské škody, je přemnožená černá zvěř. Její lov totiž není vůbec snadný a ještě jej částečně omezují nařízení a vyhlášky.

O to větší radost z úlovku měli v sobotu myslivci z Mysliveckého sdružení Háj, Jeníkov. Byl to jejich druhý hon a měl být původně na bažanty. Při prvním se podařilo ulovit bažanta, kachnu a také lišku, tentokrát však na žádného bažanta nenarazili. Zato se jim podařilo zastřelit divočáka.

Spokojenou partu myslivců jsme zastihli ve chvíli odpočinku, kdy na ohni opékali špekáčky a štětinatý letošák už byl naložený v autě.

„Naše honitba je specifická. Zvěř se tu pohybuje mezi lesem a šachtou. O to složitější je to s ulovením černé, která působí obrovské škody zemědělcům na polích i na loukách. Divočák je sice všežravec, ale když si může vybrat mezi kukuřicí a masem, dá přednost masu. Proto tolik ubyla drobná zvěř a je to už znát i na srnčí, kdy se čerstvě narozená mláďata stávají snadnou kořistí pro přemnožené divočáky," řekl nám Josef Endršt, předseda Mysliveckého sdružení Háj, Jeníkov, které má 20 členů.

Černá zvěř je podle jeho slov obrovsky ostražitá a má úžasnou paměť. Proto se daří ji ulovit vzácně a ani stovky hodin, které myslivci stráví na čekané nebo lákání na potravu, nepřináší odpovídající výsledky. „Čtrnáct dní tam myslivec marně čeká a neobjeví se ani divočák. A když už je unavený a zůstane doma, aby se konečně vyspal, najde ráno všechno kolem rozryté," popisuje zkušenosti, které s černou mají.

O to větší radost je pak z každého uloveného divočáka. Od srpna to bylo, jak nám řekl hospodář mysliveckého sdružení Jan Pokorný, osm divočáků.(ot)