Ten má být podle posledních zpráv stržen a na jeho místě vyroste fotovoltaická elektrárna. „Máme zájemce na odkup bývalých rudných dolů a parkoviště. V současné době projednáváme podmínky prodeje,“ řekl Deníku starosta Dubí Petr Pípal.

To, že starý důl je ostudou potvrzuje Jiří Rychecký, který bydlí v jeho blízkém okolí. „Každý kdo přejede státní hranice vidí, že je to opravdu ostuda, jak to nechali zchátrat. Hlavně někteří občané si myslí, že si tam můžou vyhazovat svoje odpadky. Vypadá to tam jako na skládce (gumy, rozebrané auta apod.) Doufáme, že se s tím konečně začne něco dělat,“ uvedl v diskuzi na našem webu Jiří Rychecký.

Ledy se podle starosty Pípala mají pohnout brzy. Investor fotovoltaické elektrárny chce koupit zhruba devět hektarů pozemků. Město si uvědomuje, že větší cenu než šachta a parkoviště mají pozemky samotné.

Proto chce po investorovi záruky, že když mu je prodá, tak že zlikviduje torzo dolu. „Chceme, aby náklady spojené s demolicí dolu hradil investor.“
Dubí o likvidaci mezinárodní ostudy uvažuje už delší dobu. Požádalo dokonce o dotaci od Státního fondu životního prostředí. V šuplíku má několik týdnů demoliční výměr. „Demolice a sanace zničeného vytěženého území by vyšla zhruba na 49 milionů korun,“ řekl starosta.

Dubí by se na likvidaci podílelo skoro 4, 5 miliony korun. Právě tyto peníze ušetří a může je použít pro jiné účely. „Ušetříme peníze, v tom vidím velké plus. Fotovoltaická elektrárna by měla stát v dolíčku, nebude nijak vyčnívat,“ vysvětlil.
Dubí se tak zbaví jedné velké mezinárodní ostudy a získá fotovoltaickou elektrárnu. Řeklo by se sňatek z rozumu. „Do ideálu to má daleko, ale z pohledu investice nás to přijde na nula korun,“ sdělil starosta Pípal.