„Občanské sdružení Soltán, vyvíjí aktivitu ohledně poskytování sociálních služeb, od našeho úřadu však neobdrželo rozhodnutí o registraci, neboť žádost o registraci poskytovatele sociálních služeb na Krajský úřad Ústeckého kraje nikdy nepodalo. V počátku roku 2012 se statutární zástupce této organizace informoval, co je k podání žádosti o registraci potřebné, a tyto informace i obdržel, ale žádost nepodal," řekla tisková mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková a dodala: „V současné době má Soltán sídlo na Vinohradech v Praze a Krajský úřad již není k vydání registrace místně příslušný. Místně příslušný je Magistrát hl. města Prahy."

V areálu funguje Domov na kopci, což je ubytovna se stravováním. V danou chvíli má asi 75 klientů, do budoucna by jich mělo být až 160. Bydlí tam lidé většinou dříve narození z celé země, z Prahy či Ostravy.

Okolní obce se bojí, aby se areál nestal domovem nepřizpůsobivých občanů. „Situaci sledujeme. Určitě bychom nebyli nadšeni z toho, kdyby se tam nepřizpůsobiví občané sestěhovali," řekla starostka Hrobčic Jana Syslová.

Sdružení Soltán utlumuje svoji činnost. „O registraci pro sociální služby nebudeme už usilovat. Jsou s tím totiž spojené investice a to je problém," řekl Karel Müller, zástupce občanského sdružení Soltán a dodal: „Domov na kopci je určen pro staré lidi, kteří z nějakých důvodů nezvládají platit nájem ve svých bytech. Pokud budou chtít využít sociálních služeb budou je muset řešit individuální smlouvou a platbou," řekl Müller.

Uprchlický tábor byl otevřen roku 1990 v areálu bývalých kasáren, které využívala Československá lidová armáda a pak Rudá armáda. Bývalo zde až 800 běženců.

V roce 2006 byla činnost střediska ukončena. V lednu roku 2010 pak prodal stát areál zhruba za osm milionů korun.(kos)