Trestní zákoník s možností kupování hlasů při volbách přímo nepočítá. Pokud se tak ale stane, je to porušení zákona a volby jsou neplatné. To nepřímo řekli soudci, kteří rozhodovali o platnosti minulých voleb. A to je také případ Krupky. Pět místních politických stran a sdružení soud upozornilo na kupčení s hlasy sociálně slabých a jejich svážení do volebních místností. Soud to vyhodnotil jako nepovolenou agitaci.

„Současný právní stav zvýhodňuje ty subjekty, které mají dost finančních ale i materiálních prostředků na to, aby si výsledek voleb mohly koupit. Toto jednání považuji za jednu z nejhorších forem korupce,“ uvedl v médiích Pavel Horák, jenž ve městě vedl kandidátku VV.
Obrátil se proto v této věci také k ústavnímu soudu se stížností.

Nové volby v Krupce budou 8. ledna

V části Krupky budou lidí volit znovu. Konkrétně v okrscích 5, 8 a 9. Do té doby nemá město Krupka prakticky funkční zastupitelstvo.

Nové volby znamenají také další práci pro okrskové komise. Sčítání hlasů a oznámení výsledků.

V rámci Ústeckého kraje půjdou voliči podruhé k hlasovacím urnám v některých okrscích v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, Krupce na Teplicku a Jirkově na Chomutovsku. Tam nařídil nové volby soud kvůli podezření na machinace s hlasy a navážením voličů.

Krajský soud rozhodnutí o neplatnosti voleb v listopadu zdůvodnil nezákonnou agitací v okolí volebních místností. „Soud je přesvědčen, že bez takto organizovaného svozu k volebním místnostem (a následně poskytnutým odměnám, což však není důvodem pro vyslovení neplatnosti hlasování) by většina osob, která volila, se voleb do zastupitelstva města Krupka ve volebních okrscích 5, 8 a 9 vůbec nezúčastnila,“ uvedl soud v usnesení.