Asistenti jsou se strážníky ve spojení pomocí mobilů. Mají za sebou už několik školení, další je čekají. „Musím se to naučit, když chci tuto práci dělat. Dřív jsem chtěl být hlídač v bezpečnostní agentuře. Když se naskytla šance být asistentem, tak jsem neváhal ani minutu. Chci pomáhat lidem," říká Miroslav Kyma a s úsměvem dodal: „Nejhorší na této práci je ta zima. Ráno, když stojíme na přechodech u škol, tak není moc teplo."

Práci asistentů si velitel MP Duchcov chválí. „Splňují to, co od nich očekáváme. Pomáhají udržet pořádek ve městě. Paradoxně na ně lépe slyší minorita než majorita. Je jasné, že ne všem se jejich počínání může líbit, ale to už je život," sdělil velitel Městské policie Duchcov Josef Hulín.

Velitel Hulín vidí asistenty jako takovou „prodlouženou ruku" strážníků. „Pravomoci mají jako každý jiný občan. Nesuplují role strážníků, snaží se jim pomáhat," dodal.

Situace se v Duchcově od květnových událostí výrazně uklidnila. V žádném městě na světe nikdy nebude nulová kriminalita. Vždy se najde někdo, kdo bude páchat trestnou činnost. Josef Hulín, velitel MP Duchcov

Město by mělo na asistenty získat dotaci z projektu Odboru prevence kriminality ministerstva vnitra i pro příští rok. Atmosféra se v Duchcově vyhrotila po květnovém útoku několika Romů na manželský pár. Tři z pěti obviněných skončili v červenci po stížnosti státního zástupce ve vazbě. V ní už zůstává jen 16letý mladík, který útok údajně vyvolal. Květnové napadení rozpoutalo v devítitisícovém městě protiromské nepokoje. Při největším z nich v červnu demonstrovalo několik stovek lidí svolaných Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, akce vyústila až ve střety s policií. Zakročila proti demonstrantům vodním dělem a slzným plynem. Celkem už městem prošly čtyři protestní pochody. O poslední akci DSSS ve městě nebyl zájem. Sobotní předvolební mítink pravicových extrémistů proběhl jen za účasti hrstky příznivců. (kos)